دوگانگی معیارهای طالبان درباره حق آموزش دختران افغانستان

رهبران طالبان از زمانی که به قدرت بازگشته‌اند در حالی که دختران را در افغانستان از ادامه تحصیل محروم می‌کنند خود به دنبال همسر دوم تحصیل‌کرده هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات طالبان که با اعمال محدودیت‌هایی مانع از آموزش زنان و دختران در افغانستان شده و با رفتن آنها به مکاتب تحصیلی مخالفت می‌کنند در رویکردی دوگانه به دختران خود اجازه می‌دهند به مکتب بروند.

بر اساس گزارش «دی تیلیگراف»، که 7 فوریه به نقل از شبکه تحلیلگران افغانستان (AAN)، منتشر شده است، مقامات عالی‌رتبه طالبان در عین حال که میلیون‌ها دختر را در افغانستان از تحصیل محروم کرده‌اند، دختران خود را به مکاتب و دانشگاه‌های خارج از افغانستان می‌فرستند.

یکی از اعضای تیم مذاکره کننده طالبان در دوحه گفته است، فرزندان طالبان آموزش خود را در مکاتب در قطر آغاز کرده‌اند.

به گزارش AAN، دختر یکی از وزیران کنونی طالبان و عضو سابق شورای رهبری این گروه در حال حاضر در یکی از دانشگاه‌های قطر در رشته پزشکی تحصیل می‌کند.

گفته می‌شود دو تن از اعضای دفتر طالبان در قطر که به کابل بازگشته‌اند، فرزندان آنها در دوحه مانده‌اند تا تحصیل‌شان مختل نشود.

یک مقام طالبان که قبلاً در قطر مستقر بود به AAN گفت: «اعضای طالبان و خانواده‌هایشان که در اینجا [در قطر] زندگی می‌کنند، مطالبات شدیدی برای آموزش مدرن دارند و هیچ‌کس با آن برای پسران یا هم دختران در هر سنی مخالف نیست.»

این در حالی است که گروه طالبان در بیش از دو سوم از 34 ولایت افغانستان، دختران بالای سن 12 سال را از رفتن به مکتب منع کرده است.

بر اساس این گزارش، مقامات طالبان در افغانستان دختران خود را به طور مخفیانه در مکاتب و دانشگاه‌های خصوصی ثبت نام کرده‌اند که در آن دروس خارجی از جمله زبان انگلیسی و کامپیوتر نیز آموزش داده می‌شود.

در این گزارش همچنان آمده است، رهبران طالبان از زمانی که به قدرت بازگشته‌اند، به دنبال همسر دوم تحصیل کرده هستند.

یکی از وزیران طالبان به AAN گفت: «در گذشته، این روش معمول نبود، زیرا تعداد بسیار کمی از زنان باسواد بودند، اما اکنون می‌توانید زنان تحصیل کرده را در همه جا پیدا کنید.»

این وزیر طالبان که نخواسته نامش فاش شود گفته است: «تحصیل به زنان اجازه می‌دهد تا زندگی خوبی داشته باشند. آنها حقوق شوهر را بهتر می‌دانند و می‌توانند پسر و دختر شما را بهتر تربیت کنند. به همین دلیل است که امروزه یک همسر باسواد یک ضرورت است.»

اعضای طالبان در حالی دنبال همسر دوم تحصیل کرده هستند که این گروه از زمان به قدرت رسیدن با در پیش گرفتن سیاست یک بام و دو هوا در زمینه حق تحصیل و بهرمندی از آزادی‌ها و مشارکت‌های اجتماعی و سیاسی، آموزش را برای دختران در افغانستان منع کرده‌ است که این امر انتقادهای گسترده جامعه جهانی را برانگیخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید