هنرمند افغان 20 تُن زباله سربازان آمریکایی در افغانستان را به ایالات متحده فرستاد

عزیز هزاره که در کابل و برلین فعالیت دارد گفت، سفر این زباله‌ها تا یک سال طول خواهد کشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عزیز هزاره، هنرمند افغان که در کارهای هنری‌اش همواره به پدیده‌ جنگ در افغانستان می‌پردازد، محموله‌ای از زباله تولیدشده توسط سربازان آمریکایی که در افغانستان رها کرده بودند را به آمریکا فرستاده است.

این فیلم‌ساز و عکاس افغان یک محموله‌ 20 تُنی زباله را از پایگاه هوایی بگرام که بزرگترین پایگاه سربازان آمریکایی در افغانستان بود جمع آوری کرده و به‌عنوان «تحفه به مردم آمریکا» فرستاده است.

به گزارش روزنامه «نشنال»، این محموله زباله‌های سربازان آمریکایی پس از عبور از اقیانوس هند و اطلس در راه رسیدن به آمریکا است.

این هنرمند که در کابل و برلین فعالیت دارد به روزنامه «نشنال» گفت، سفر این زباله‌ها تا یک سال طول خواهد کشید و هدف آن دنبال کردن «زنجیره تأمین جنگ در برابر هراس‌افگنی» است.

هزاره که قوانین را به دقت بررسی کرده گفت: «اگر [این محموله] با موفقیت به آمریکا برسد، امکان بازگرداندن آن وجود ندارد.» او افزود: «وقتی برسد، متعلق به آمریکایی‌هاست. وقتی در آمریکا باشد، امکان لغو آن وجود ندارد.»

این کار برای نمایشگاه بین المللی‌ «کارنگی 2022» سفارش شده است. یک نمایشگاه بزرگ هنری که هر سه تا چهار سال یک بار برگزار می‌شود و در ماه سپتامبر امسال در شهر پیتسبرگ ایالت پنسیلوانیا در آمریکا، برگزار خواهد شد.

این هنرمند افغان، دسامبر 2021، برنده جایزه هنری 100 هزار دالری «هنر نسل آینده» از مرکز هنری «پینچوک‌» اوکراین شد.

او در فیلم و عکس‌هایش جنگ و اشغال شوروی و آمریکایی‌ها را به نمایش می‌گذارد. هزاره اغلب کودکان را در آثار خود نشان می‌دهد، انتخابی که به گفته او نشان‌دهنده «وسواس» او نسبت به دوران کودکی‌اش است.

از سویی، مقرراتی بر واردات زباله به آمریکا وجود دارد، ایالات متحده به طور معمول زباله را به جنوب آسیا ارسال می‌کند؛ اما این محموله از نظر فنی به‌عنوان هنر طبقه‌بندی شده است.

گفتنی است که پایگاه هوایی بگرام که در آن بیش از 100 هزار سرباز آمریکایی از سال 2001 تا 2021 خدمت کرده بودند، دارای یک مرکز خرید و رستوران‌های فست فود نیز بود، اما اکنون این مکان مملو از زباله، پلاستیک سمی، ضایعات فلزی و ضایعات الکترونیکی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید