پنتاگون: حمله مرگبار فرودگاه کابل توسط یک انتحاری انجام شده بود

مک کنزی: هیچ مدرکی مبنی بر این‌که 13 آمریکایی و 170 افغان با شلیک گلوله کشته شده باشند، پیدا نشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انفجار در اوت 2021 در فرودگاه کابل که منجر به کشته‌شدن 13 نظامی آمریکایی شد، توسط یک شخص انتحاری بود و برخلاف نظر پیشین مقامات آمریکایی، حمله پیچیده‌ای در کار نبوده است.

به گزارش «سی ان ان»، به نقل از اعلامیه پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، بمب‌گذار توانست به دروازه فرودگاه بین‌المللی کابل نزدیک شود و در آنجا یک وسیله انفجاری را منفجر کند که باعث کشته شدن نیروهای آمریکایی و حدود 170 افغان شد.

پیش از این انفجار شهروندان افغان به‌دلیل دشواری عبور از پست‌های بازرسی طالبان شروع به استفاده از مسیرهای جایگزین برای رسیدن به دروازه فرودگاه کرده بودند.

ژنرال فرانک مک‌کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده، جمعه در یک نشست پنتاگون گفت، تحقیقات نظامی ایالات متحده در مورد انفجار مرگبار دروازه ورودی فرودگاه کابل که 11 تفنگدار دریایی، 1 سرباز ارتش و 1 نیروی دریایی آمریکایی در آن کشته شدند، توسط یک فرد صورت گرفته بود. در این انفجار 170 افغان نیز کشته شدند.

وصول پیکر سربازان کشته شده آمریکایی در حمله انتحاری به فرودگاه کابل
وصول پیکر سربازان کشته شده آمریکایی در حمله انتحاری به فرودگاه کابل

مک کنزی اذعان کرد که این نتیجه‌گیری با آنچه پنتاگون در ابتدا معتقد بود متفاوت است.

او گفت: «در آن زمان، بهترین اطلاعاتی که بلافاصله پس از حمله داشتیم، نشان می‌داد که این یک حمله پیچیده بوده و توسط یک بمب‌گذار انتحاری و تعدادی افراد مسلح داعش انجام گرفته است. ما اکنون می‌دانیم که ترکش‌های ناشی از بمب باعث ایجاد زخم‌هایی شده که شبیه شلیک گلوله به‌نظر می‌رسد. بسیاری تصور کردند که به سوی این افراد شلیک شده و یک حمله پیچیده رخ داده است.»

مک‌کنزی گفت که تحقیقات هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این افراد با شلیک گلوله کشته شده باشند، پیدا نکرد.

در این تحقیق با بیش از 100 نفر شاهد صحبت شده است.

این حمله در حالی صورت گرفت که نیروهای آمریکایی و ناتو در حال انجام کمک به خروج افغان‌ها و خارجی‌ها از افغانستان قبل از تکمیل خروج نیروهای آمریکایی از این کشور در 31 اوت بودند.

«داعش» در آن زمان مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید