سازمان ملل میلیون‌ها دالر در بانک افغانستان دارد اما نمی‌تواند استفاده کند

عبدالله الدرداری: سازمان ملل متحد حدود 135 میلیون دالر در بانکی در افغانستان دارد، اما نمی‌تواند از آن هزینه کند چون بانک مرکزی افغانستان قادر نیست این اموال را به پول«افغانی» تبدیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد اعلام کرد که حدود 135 میلیون دالر پول در بانک افغانستان دارد اما نمی‌تواند از آن هزینه کند زیرا بانک مرکزی این کشور که در دست طالبان است، نمی‌تواند آن اموال را به پول افغانی (واحد پول افغانستان) تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، عبدالله الدرداری، رئیس برنامه‌ توسعه سازمان ملل متحد در افغانستان، پنج‌شنبه 3 فوریه گفت که این سازمان حدود 135 میلیون دالر در بانکی در افغانستان دارد، اما نمی‌تواند از آن‌ هزینه کند.

الدرداری در توضیح علت عدم امکان هزینه این پول‌های از سوی سازمان ملل گفت که بانک مرکزی افغانستان که اکنون در کنترل طالبان است نمی‌تواند این مقدار دالر را به پول «افغانی» تبدیل کند.

این مقام سازمان ملل گفت: «طالبان وعده‌ روشن داده بودند که این مقدار پول به‌صورت خودکار به پول افغانی تبدیل می‌شود اما این اتفاق نیفتاده است.»

مدیر برنامه‌ توسعه سازمان ملل در افغانستان، گفت: «30 میلیون دالر در بانک بین‌المللی افغانستان تعلیق شده است که نمی‌توانیم آن را به افغانی [پول افغانستان] تبدیل کنیم و بدون افغانی همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، ما نمی‌توانیم همه برنامه‌های خود را اجرا کنیم.»

این در حالی است که طالبان از زمان تسلط بر افغانستان در ماه اوت 2021 استفاده از ارز خارجی را در این کشور ممنوع کردند.

از سویی طالبان مدت‌هاست که تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد و با فروپاشی دولت پیشین افغانستان و به قدرت‌ رسیدن دوباره‌ این گروه، ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در بانک‌های آمریکا نگهداری می‌شد، نیز مسدود شده است.

به‌رغم این اما وزارت خزانه‌داری آمریکا اخیرا اعلام کرد که بانک‌های بین‌المللی بدون هراس و مشکل از تحریم می‌توانند برای اهداف بشردوستانه به افغانستان پول انتقال دهند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزارت خزانه‌داری آمریکا، پنج‌شنبه 3 فوریه اعلام کرد، بانک‌ها می‌توانند برای اهداف بشردوستانه به افغانستان پول انتقال دهند و گروه‌های امدادی نیز مجازند بدون هراس از تحریم‌هایی که علیه طالبان وضع شده است، به معلمان و کارمندان بخش صحی (درمان) در موسسات دولتی پول پرداخت کنند.

رویترز نوشت، این اعلامیه در مورد معافیت‌های تحریمی صادر شده در ماه‌های سپتامبر و دسامبر برای کارهای بشردوستانه در افغانستان، راهنمایی تازه ارائه کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید