آمریکا: بانک‌ها می‌توانند برای اهداف بشردوستانه به افغانستان پول انتقال دهند

وزارت خزانه‌داری آمریکا در مورد معافیت‌های تحریمی برای اقدامات بشردوستانه در افغانستان، راهنمایی تازه ارائه کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که بانک‌های بین‌المللی بدون هراس و مشکل از تحریم می‌توانند برای اهداف بشردوستانه به افغانستان پول انتقال دهند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزارت خزانه‌داری آمریکا، پنج‌شنبه 3 فوریه اعلام کرد، بانک‌ها می‌توانند برای اهداف بشردوستانه به افغانستان پول انتقال دهند و گروه‌های امدادی نیز مجازند بدون هراس از تحریم‌هایی که علیه طالبان وضع شده است، به معلمان و کارمندان بخش صحی (درمان) در موسسات دولتی پول پرداخت کنند.

رویترز نوشت، این اعلامیه در مورد معافیت‌های تحریمی صادرشده در ماه‌های سپتامبر و دسامبر برای کارهای بشردوستانه در افغانستان، راهنمایی تازه ارائه کرده است.

بر اساس این گزارش، طالبان مدت‌هاست که در فهرست سیاه آمریکا قرار دارد. همچنین آمریکا حدود 10 میلیارد دالر(دلار) از ذخایر بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرده و کمک‌های بین‌المللی نیز متوقف شده است.

بانک‌های بین‌المللی تاکنون نسبت به انتقال پول به افغانستان محتاط بوده‌اند و نهادهای امدادرسان در تلاش انتقال پول کافی برای تأمین مالی عملیات کمک‌رسانی هستند.

با این حال، وزارت خزانه‌داری امریکا گفته است که بانک‌ها می‌توانند انتقال پول مربوط به عملیات بشردوستانه را انجام دهند.

این نهاد همچنین گفته است که گروه‌های امدادرسان نیز می‌توانند به افغانستان پول انتقال و به معلمان و کارمندان صحی معاش بدهند.

اخیرا سازمان ملل متحد هشدار داد که بیش از نیمی از جمعیت 39 میلیونی افغانستان از گرسنگی شدید رنج می‌برند و اقتصاد، آموزش و خدمات اجتماعی در این کشور در معرض فروپاشی قرار دارند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که افغانستان عملا «به ریسمانی باریک» آویزان شده که علت آن، قحطی‌زدگی میلیون‌ها نفر از مردم این کشور و فروپاشی قریب‌الوقوع سیستم‌های آموزشی و خدمات اجتماعی و همچنین کمبود نقدینگی است که توانایی سازمان‌های امدادرسان را برای دسترسی به نیازمندان محدود می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید