اکسیوس: بایدن تا روز سقوط کابل هیچ برنامه‌ای برای خارج‌کردن اتباع افغان نداشت

به گزارش اکسیوس محبوبیت جو بایدن پس از خروج پر هرج و مرج از افغانستان به شدت کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سندی فاش شده از یک جلسه کاخ سفید نشان می‌دهد که دولت جو بایدن برای خارج‌کردن اتباع افغان که با ایالات متحده در جنگ 20 ساله این کشور علیه طالبان همکاری کرده بودند، هیچ برنامه‌ای نداشت.

به گزارش خبرگزاری «اکسیوس»، سند فاش شده از جلسه شورای امنیت ملی آمریکا در 14 اوت 2021 در کاخ سفید کم‌کاری دولت بایدن برای خارج کردن شهروندان افغان را نمایان می‌کند.

این سند از «اتاق وضعیت» کاخ سفید نشان می‌دهد که مقامات آمریکا یک روز قبل از سقوط کابل هنوز در حال یافتن راهی برای خارج کردن شهروندان افغانستان بودند.

این سند که با عنوان «خلاصه نتیجه‌گیری جلسه گروه کوچک نمایندگان» نام‌گذاری شده بود، اقدامات قبل و پس از خروج آمریکا از افغانستان را مشخص می‌کند.

در بخشی از این سند آمده است: «آمریکا تمامی کشورهایی که ممکن است به عنوان نقاط ترانزیت در نظر گرفته شوند را شناسایی خواهد کرد. نقاط ترانزیت باید توانایی اسکان شهروندان آمریکا، افغانستان و دیگر کشورها را داشته باشند.»

طبق این سند، شورای امنیت ملی آمریکا قصد تشکیل جلسه‌ای در روز 15 اوت را داشت تا مشخص کند آیا لازم است شهروندان کشورهای ثالث که از اعضای خانواده درجه یک شهروندان آمریکا هستند، مستقیما وارد آمریکا شوند یا نه.

در قسمت‌های خوانای این سند که بیشتر آن با ماژیک پوشانده شده از وزارت خارجه خواسته شده تا مذاکراتی را با کانادا و کشورهای اروپایی عضو «ناتو» برای انتقال موقت مهاجران آغاز کنند.

علاوه بر این، این سند از «پنتاگون» خواسته است که روزانه 5000 نفر را از افغانستان تخلیه کند.

در این سند آمده است: «سفارت آمریکا در کابل از کارکنان محلی خود خواهد خواست تا درخواست‌ انتقال خود به آمریکا را ثبت کرده و سریعا آماده خروج از افغانستان شوند.»

این موضوعات زمانی مورد بحث کاخ سفید قرار گرفته است که طالبان تمام ولایات (استان‌ها) افغانستان را تصرف کرده و در نزدیکی کابل پایتخت قرار داشتند.

گفتنی است که ارتش افغانستان در اکثر ولایات تسلیم طالبان شدند و با این گروه نجنگیدند و این امر باعث انتقادهای گسترده از دولت آمریکا شد. منتقدین بایدن را متهم کردند که او دستور تسلیم افغانستان به طالبان را داده است.

بایدن همواره بر ختم طولانی‌ترین جنگ آمریکا در افغانستان تاکید کرده است، او در آوریل 2021 برنامه خود را برای خروج تمام نیروهای ایالات متحده از افغانستان تا 11 سپتامبر 2021 اعلام کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین آمریکا قبلاً توافقی را برای خروج ایالات متحده تا می 2021 از افغانستان امضا کرده بود اما او هم بارها به نحوه خروج آمریکا از افغانستان انتقاد کرده است.

بر اساس این گزارش، میزان محبوبیت بایدن پس از خروج پر هرج و مرج از افغانستان، سقوط افغان‌ها از هواپیما که سعی در خارج شدن از افغانستان داشتند، انفجار انتحاری که منجر به کشته شدن 13 نظامی آمریکایی و تعداد زیادی از افغان‌ها در بیرون دروازه فرودگاه کابل شد، به شدت کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید