نشست دو روزه پارلمان اروپا درباره زنان افغانستان؛ «طالبان را به رسمیت نشناسید»

مصدق: چگونه یک گروه تروریستی که در لیست ترورسیم سازمان ملل قرار دارد به اروپا دعوت می‌شود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پارلمان اروپا، سه‌شنبه یکم فوریه، نشست دو روزه‌ای را برای بحث در مورد وضعیت زنان افغانستان برگزار کرد که در روز اول این نشست، فعالان زن افغان از جهانیان خواستند، طالبان را به رسمیت نشناسد.

این نشست با حضور سیما سمر، شهرزاد اکبر، رییسان پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان، حبیبه سرابی، عضو هیات پیشین مذاکرات صلح با طالبان، حوریه مصدق، عضو پیشین سازمان «عفو بین‌الملل»، ظریفه غفاری، نخستین شهردار زن افغان در میدان‌وردک و صحرا کریمی، رییس پیشین «افغان فلم» و آریانا سعید، آوازخوان و فعال حقوق زن افغانستان برگزار شد.

حبیبه سرابی، عضو دولت پیشین افغانستان در این نشست گفت: «ما خواستار حمایت زنان جهان از زنان افغانستان هستیم.»

سرابی گفت که زنان پارلمان اروپا اینگونه می‎‌خواهند که از مبارزات زنان افغانستان قدردانی کنند و در ضمن از تجارب آنها آگاهی یابند و چگونگی حمایت از زنان در داخل افغانستان را بررسی کنند.

او افزود: «خواست و توقع من از این نشست این است که زنان اروپا و زنان جهان در کنار زنان افغانستان قرار بگیرند و آنچه را که در داخل افغانستان می‌گذرد، به وضاحت ببینند و مسایلی را که در داخل افغانستان می‌گذرد باید نظارت کنند و فشار لازم را وارد کنند تا اینکه زنان افغان بتوانند از وضعیتی که فعلاً قرار دارند، نجات پیدا کنند.»

آریانا سعید گفت: «در کشور من با آمدن طالبان موسیقی و هنر ممنوع شده است خواست من از جامعه جهانی این است که طالبان را به رسمیت نشناسد.»

هدا خموش، از چهره‌های شناخته شده اعتراضات زنان کابل در این نشست گفت: «جهان مردم افغانستان را به دست گروهی سپرده که زمانی خود آنان را تروریست می‌خواند.»

خموش گفت، گروه طالبان آزادی مردم را سلب کرده و شهروندان افغان را به دسته‌های خودی و غیرخودی تقسیم بندی کرده است. طبق این تقسیم بندی اقوام غیرخودی مورد تبعیض نظام‌مند قرار دارند، خانه‌‌ها و زمین‌های‌شان غصب و خودشان مجبور به کوچ اجباری می‌شوند.

این فعال زن افغان گفت، مردم به خصوص زنان و کودکان مستقیماً تحت شکنجه، تحقیر و انواع آزار و اذیت جسمی و روحی قرار دارند.

او همچنین از پارلمان اروپا خواست بر طالبان فشار وارد کند تا زنان و دخترانی را که ربوده است، فوراً آزاد کند.

از سوی دیگر حوریه مصدق عضو پیشین «عفو بین‌الملل» پرسید: «چگونه یک گروه تروریستی که در لیست ترورسیم سازمان ملل قرار دارد به اروپا دعوت می‌شود؟»

در همین حال، روبرتا متزولا، رییس پارلمان اروپا در شروع این نشست گفت طالبان افغانستان را از جامعه‌ای پویا و پر رونق به کشوری بحران‌زده و در حال سقوط تبدیل کرد.

متزولا گفت، پارلمان اروپا در این نشست «راه‌های بهبود وضعیت زنان افغانستان را بررسی می‌کند تا به آن‌ها کمک کند.»

این نشست روز گذشته در بروکسل آغاز شد و قرار است تا امروز چهارشنبه 2 فوریه ادامه داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید