بازداشت دو خبرنگار توسط طالبان و ممنوعیت نشر صدای زنان در رسانه‌های افغانستان

گوترش: مدافعان حقوق بشر و کارمندان رسانه‌ها در افغانستان زیر سایه مرگ، حمله، تهدید، آزار، بازداشت خودسرانه و رفتارهای بد زندگی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

شبکه «آریانا نیوز»، دوشنبه 31 ژانویه اعلام کرد، دو خبرنگار این شبکه از سوی طالبان بازداشت شده و دلیل بازداشت آن‌ها مشخص نیست.

وارث حسرت و اسلم حجاب، دو خبرنگار این شبکه هستند که توسط طالبان بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر، طالبان به رسانه‌های محلی دستور داده‌ است که از نشر صدای زنان‌ حتی به شکل پیام تلفنی خودداری کنند.

در ولایت‌های (استان) هرات، قندهار و خوست ده‌ها تن از خبرنگاران و مسئولان رسانه‌ها از سوی استخبارات طالبان به اداره اطلاعات و فرهنگ فراخوانده شده و به مسئولان رسانه‌ها دستور داده شده که از صدای زنان،‌ نه تنها به عنوان مجری و مهمان برنامه‌ها،‌ بلکه حتی به عنوان صدای شهروندان و مخاطبان تلفنی هم استفاده نکنند.

طالبان همچنان تاکید کرده است «در صورت نشر آهنگ، سریال خارجی، خبرهای منفی، شایعات» و مواردی که به گفته آنان خلاف موازین اسلامی است، با رسانه‌ها «برخورد جدی» خواهد شد.

در همین حال خبرگزاری «رویترز» گزارش داد، سرمنشی (دبیرکل) سازمان ملل قرار است گزارشی را برای شورای امنیت بفرستد، که در آن به وضعیت خطرناک مدافعان حقوق بشر و خبرنگاران افغانستان اشاره شده است.

آنتونیو گوترش هشدار داده است که مدافعان حقوق بشر و کارمندان رسانه ها در افغانستان زیر سایه مرگ، حمله، تهدید، آزار، بازداشت خودسرانه، رفتارهای بد زندگی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید