انتقاد سازمان ملل و عفو بین‌الملل از لغو نشست‌های مطبوعاتی توسط طالبان

نمایندگی سازمان ملل در کابل: ممانعت از برگزاری کنفرانس‌های مطبوعاتی رسانه‌ها، محدودیت آزادی بیان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به لغو نشست‌های خبری اتحادیه خبرنگاران افغانستان از سوی طالبان واکنش نشان داده و آن را اقدامی «سرکوب‌گرانه» خواند.

بر اساس بیانیه سازمان عفو بین الملل که پنج‌شنبه 27 ژانویه در توییتر نیز نشر شد، رسانه‌ها نقش اساسی در اطلاع‌رسانی به جهان در مورد وضعیت افغانستان دارند و باید کارمندان رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در افغانستان بتوانند آزادانه کار کنند.

عفو بین‌الملل تاکید کرد که طالبان نباید خبرنگاران و رسانه‌ها را تهدید کند.

در همین حال، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان «یوناما» نسبت به لغو نشست خبری فدراسیون خبرنگاران واکنش نشان داده و تاکید کرد که طالبان نباید دیدگاهای مخالف خود را محدود کنند.

نمایندگی سازمان ملل در کابل در صفحه «فیسبوک» خود نوشت: «ممانعت از برگزاری کنفرانس مطبوعاتی رسانه‌ها، محدودیت آزادی بیان است. از طالبان خواسته می‌شود که از گفت‌وگو میان افغان‌ها حمایت کند و تلاش نکند افرادی که فکر می‌کند دیدگاه متفاوتی دارند را محدود کند.»


کمیته «خانه آزادی بیان» افغانستان روز پنج‌شنبه 27 ژانویه اعلام کرد که شماری از مأموران طالبان به دفتر فدراسیون نهادهای رسانه‌ای هجوم برده و با تهدید و فشار مسئولان این فدراسیون را مجبور کردند نشست خبری را لغو کنند.

قرار بود در نشست خبری فدراسیون نهادهای رسانه‌ای افغانستان، نتایج نخستین بررسی‌ درباره وضعیت خبرنگاران، دسترسی به اطلاعات و خشونت علیه خبرنگاران از 15 اوت سال گذشته به این سو که طالبان بر افغانستان تسلط یافته‌اند، به نشر برسد، اما طالبان مانع این نشست شدند.

کمیته «خانه آزادی بیان» افغانستان این عملکرد طالبان را «تجاوز آشکار به حریم آزادی بیان» توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید