دبیرکل سازمان ملل: اوضاع افغانستان در آستانه فروپاشی است

دبیرکل سازمان ملل بار دیگر از کشورها خواست مجوزهایی عمومی صادر کنند که امکان انجام تراکنش‌های مالی لازم برای همه فعالیت‌های انسانی در افغانستان را فراهم کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد طی سخنانی در جلسه شورای امنیت اعلام کرد که افغانستان عملا «به ریسمانی باریک» آویخته شده که علت آن، دچار قحطی شدن میلیون‌ها نفر از مردم این کشور و فروپاشی قریب‌الوقوع سیستم‌های آموزشی و خدمات اجتماعی و همچنین کمبود نقدینگی است که توانایی سازمان‌های امدادرسان را برای دسترسی به نیازمندان محدود می‌کند.

به گزارش «رویترز»، گوتیرش چهارشنبه 26 ژانویه، در نشست شورای امنیت گفت: «باید عمل به قوانین و شروطی را متوقف سازیم که نه تنها اقتصاد افغانستان، بلکه عملیات ما برای نجات جان افراد را مقید می‌سازد. این قوانین باید در چنین مواقعی که بیشترین نیاز را داریم، به طور جدی مورد بازنگری قرار گیرند.»

او بار دیگر از کشورها خواست مجوزهای عمومی صادر کنند که امکان انجام تراکنش‌های مالی لازم را برای همه فعالیت‌های انسانی در افغانستان فراهم کند.

کمک مالی فوری

دبیرکل سازمان ملل در ادامه سخنان خود در شورای امنیت افزود: «ما باید به موسسات مالی و شرکای تجاری، اطمینان قانونی بدهیم که می‌توانند بدون واهمه از نقض تحریم‌ها، با کارکنان در عرصه امدادرسانی همکاری کنند.»

او تاکید کرد: «ما باید با اعطای مبلغی فوری و افزایش نقدینگی، اقتصاد افغانستان را تقویت کرده و آن را از لبه پرتگاه دور سازیم. این کار به معنای یافتن راه‌هایی برای آزادسازی ذخایر ارزی بلوکه شده و تعامل مجدد با بانک مرکزی افغانستان است.»

شایان ذکر است که هنوز نزدیک به 9.5 میلیارد دلار از ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان در خارج از این کشور بلوکه شده و همچنین حمایت بین‌المللی که دولت پیشین افغانستان از آن برخوردار بود، از زمان تسلط طالبان بر آن در اوت گذشته، متوقف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید