پایان نشست اسلو؛ وعده طالبان برای بازگشایی مکاتب دخترانه و آزادی زنان معترض

وزیر خارجه نروژ: طالبان قول رهایی دو زن معترض را داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نشست اسلو میان طالبان و دولت نروژ (ناروی)، سه‌شنبه 25 ژانویه، در حالی به پایان رسید که طالبان وعده داد مکاتب (مدارس) دخترانه را بازگشایی و زنان معترض را آزاد کند.

به گزارش «اکونومیک تایمز»، به نقل از رسانه‌های نروژ (ناروی)، پس از سه روز نشست و گفت‌وگوی هیئت طالبان با مقامات نروژ، تام وست، نماینده ویژه آمریکا و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان، خواست‌های جامعه جهانی و افغان‌ها با این گروه مطرح شد.

هیئت طالبان در این گفت‌وگوها خواستار آزادی نزدیک به 10 میلیارد دالر(دلار) از ذخایر ارزی افغانستان شد و نمایندگان جامعه جهانی بر تشکیل یک دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر از جمله حق آموزش و کار برای زنان و دختران تاکید کردند.

آنیکن هویتلفد، وزیر خارجه نروژ در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که در اجلاس اسلو جامعه جهانی مطالبات روشنی را در زمینه‌های حقوق بشر، حقوق زنان و آزادی سیاسی مطرح کرده و اکنون منتظر اند طالبان چه می‌کنند.

هویتلفد گفت، کشورش خواستار بازشدن مکاتب دخترانه، دسترسی بشردوستانه مردم به خدمات، غذا، خدمات دولتی و نیز رعایت حقوق بشر شده است.

به گفته او، طالبان تعهد کرده که مکاتب را به روی دختران باز کند.

هویتلفد، درباره سرنوشت زنان معترض نیز از جمله تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل گفت که طالبان مسئولیت دارند که امنیت آن‌ها را تأمین کنند.

به گفته او، طالبان قول رهایی این دو زن معترض را داده‌ است.

گفتنی است که سفر هیئت طالبان به نروژ انتقادهای زیادی را به دنبال داشت.

همزمان با سفر هیات طالبان، ظاهر اطهری، روزنامه‌نگار افغان مقیم نروژ از انس حقانی نزد پولیس(پلیس) این کشور شکایت کرد. او از پولیس نروژ خواست حقانی را به اتهام جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت بازداشت کند.

انس حقانی توسط حکومت پیشین افغانستان به اتهام جمع‌آوری منابع مالی برای شبکه حقانی بازداشت شده بود. او از اعضای فعال این شبکه است که در گذشته مسئول خونین‌ترین حملات مسلحانه و انتحاری در افغانستان بوده است.

به موجب قوانین اتحادیه اروپا، اعضای گروه‌های تروریستی حق ورود به کشورهای اروپایی را ندارند به همین دلیل ورود هیئت طالبان به‌خصوص انس حقانی به نروژ انتقادهایی را علیه مقامات این کشور برانگیخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید