بایدن: به‌دلیل خروج از افغانستان عذرخواهی نمی‌کنم

رئیس جمهوری آمریکا: کسی نمی‌‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در یک نشستی خبری گفت که به‌دلیل خروج از افغانستان که مورد انتقاد شدید قرار گرفته است، عذرخواهی نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «دی ویک»، بایدن چهارشنبه، 19 ژانویه به مناسبت یک سالگی حضور خود در کاخ سفید در یک نشست مطبوعاتی گفت:« پس از 20 سال حضور در افغانستان هیچ راه آسانی برای خروج وجود نداشت.»

بایدن گفت: «اگر فکر می‌کنید کسی می‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند، دست خود را بلند کنید؟»

او افزود، افغانستان قبرستان امپراتوری‌ها است و این کشور را نمی‌توان تحت یک دولت واحد نگهداشت.

به گفته بایدن، هزینه حضور یک هفته نیروهای آمریکایی در افغانستان نزدیک به یک میلیارد دالر بود و هیچ امکان حل مسالمت‌آمیز وجود نداشت.

رئیس جمهوری آمریکا گفت، اگر نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج نمی‌کرد، باید نیروهای بیش‌تر می‌فرستاد.

بایدن گفت که از آن‌چه در نتیجه «بی‌کفایتی طالبان» در افغانستان رخ می‌دهد، ناراحت است، اما تأکید کرد: « معضلات زیادی در سراسر جهان وجود دارد که ما نمی‌توانیم هر مشکلی را حل کنیم.»

دولت بایدن به‌دلیل خروج ناگهانی از افغانستان مورد انتقاد است. برخی از سناتوران آمریکایی بایدن را متهم کردند که با خروج از افغانستان، زمینه تسلط طالبان و سقوط حکومت سابق افغانستان را فراهم کرد.

جو بایدن و دولتش اما همواره این اتهام‌ها را رد کرده و دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین این کشور را مقصر وضعیت افغانستان عنوان کردند زیرا به گفته آنان، برنامه خروج از افغانستان را ترامپ مطرح کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید