ایران: طالبان دریچه‌های سد کمال‌خان را به سوی ایران باز کرد

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان، گفته بود که آب را رایگان به ایران نمی‌دهد بلکه آن را در قبال نفت می‌فروشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

یک مقام سفارت ایران در کابل اعلام کرد که طالبان دریچه‌های بند (سد) کمال خان را به سمت ایران باز کرده است.

به گزارش خبرگزاری «افغان ایرکا»، سید حسن مرتضوی، معاون سفارت ایران در کابل از باز شدن دریچه‌های بند کمال‌خان توسط طالبان و جاری شدن آب به سمت ایران خبر داد.

مرتضوی افزود: «با رایزنی‌های ایران در سفر امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان به تهران و ادامه این مذاکرات با مسئولین طالبان در افغانستان، روسای این گروه دستور بازگشایی دریچه‌های بند کمال‌خان را صادر کردند.»

خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا» نیز از باز شدن دریچه‌های بند کمال خان به سوی این کشور خبر داد. طالبان اما تاکنون در این مورد چیزی نگفته‌ است.

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان، در مارس 2021، بند (سد) کمال‌خان در ولایت نیمروز در غرب این کشور را رسماً افتتاح کرد و اعلام کرد که آب را رایگان به ایران نمی‌دهد بلکه در قبال نفت می‌فروشد.

افتتاح این بند جنجال‌هایی را میان ایران و دولت سابق افغانستان بوجود آورد و مقامات ایرانی همواره از ایجاد این بند انتقاد کردند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه سابق ایران در سال 2019، هشدار داده بود که تهران برای گرفتن آب از کابل از تمام ابزارها استفاده خواهد کرد؛ اما محمد اشرف غنی در پاسخ گفته بود، کابل متعهد به اجرای این قرارداد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید