پنتاگون: چرخبال‌های ارتش افغانستان در ازبکستان و تاجیکستان به طالبان داده نمی‌شود

پس از سقوط کابل شماری از خلبانان نظامی افغانستان همراه با 63 چرخبال‌ آمریکایی به ازبکستان و تاجیکستان گریختند، آنها پس از مدتی به آمریکا انتقال داده شدند اما چرخبال‌ها هنوز در این کشورها نگهداری می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، اعلام کرد که چرخبال‌های ارتش سابق افغانستان که در زمان سقوط کابل توسط پیلوت‌های (خلبانان) افغان به تاجیکستان و ازبکستان منتقل شده، به طالبان سپرده نمی‌شود.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، سه‌شنبه 18 ژانویه در یک نشست خبری گفت که هنوز تصمیم نهایی در مورد چرخبال‌های ارتش افغانستان در کشورهای تاجیکستان و ازبکستان گرفته نشده‌ است.

کربی گفت: «می‌توانم بگویم که چرخبال‌ها به افغانستان فرستاده نخواهد شد تا توسط طالبان استفاده شود.»

این در حالی است که ملا یعقوب سرپرست، وزارت دفاع طالبان چندی قبل با هشدار به ازبکستان و تاجیکستان خواستار بازگرداندن هواپیماهای افغانستان شده بود. او در نشستی با هشدار به این کشورها گفت: «حوصله ما را امتحان نکنید. طیارات و هواپیماهای ما را برگردانید.»

پس از سقوط کابل به دست گروه طالبان، تعدادی از پیلوت‌های نظامی افغانستان همراه با 63 چرخبال‌ آمریکایی به دو کشور همسایه ازبکستان و تاجیکستان فرار کردند، پیلوت‌ها بعد از مدتی به آمریکا انتقال داده شدند اما چرخبال‌ها هنوز در این کشورها نگهداری می‌شود.

«سیگار»: دولت بایدن هشدار فروپاشی نیروی هوایی افغانستان را نادیده گرفت

از سوی دیگر، بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان «سیگار»، اعلام کرد، بین 2010 تا 2019، آمریکا بیش از 8.9 میلیارد دالر(دلار) برای حمایت و توسعه نیروی هوایی افغانستان و نیروهای ویژه این کشور هزینه کرد که این پروژه ناکام بود.

سیگاردر یک گزارش تازه فاش کرد که پیش از تصمیم جو بایدن در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، به ایالات متحده درباره سقوط افغانستان و فروپاشی نیروی هوایی این کشور بدون حمایت خارجی هشدار داده‌ بود اما دولت بایدن این هشدار را نادیده گرفت.

اما سخنگوی پنتاگون در این زمینه گفت: «نیروهای هوایی افغانستان از نیروهای زمینی قاطعانه حمایت می‌کردند.»

به گفته او، چالش‌های مطرح‌شده در گزارش سیگار توسط وزارت دفاع شناسایی شده‌بود و مورد توجه همه متحدان آمریکا بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید