فشار شدید طالبان بر رسانه‌ها و خبرنگاران در افغانستان

خانه آزادی بیان: شمار زیادی از رسانه‌های افغانستان بنابر مشکلات اقتصادی و فشارهای سیاسی از فعالیت باز مانده ‌و شمار دیگر نیز با محدودیت‌های فراوان روبرو شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«خانه‌ آزادی بیان» اعلام کرد که رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان به گونه‌ بی‌پیشینه زیر فشار استخبارات طالبان قرار دارند.

بر اساس اعلامیه خانه آزادی بیان که دوشنبه 17 ژانویه نشر شد، طالبان در تلاش هستند تا با استفاده از زور، تهدید و فشار رسانه‌های آزاد را به وسیله تبلیغاتی خود مبدل کنند.

در این اعلامیه‌ آمده است: «امروز رسانه‌های افغانستان از آزادی کامل برخوردار نیستند و به گونه سیستماتیک زیر سانسور قرار دارند. این سانسور انواع مختلف دارد که ریشه اصلی آن به شیوه حاکمیت طالبان باز می‌گردد».

اعلامیه‌ ادامه داده است که شمار زیادی از رسانه‌های افغانستان بنابر مشکلات اقتصادی و فشارهای سیاسی از فعالیت باز مانده ‌و شمار دیگر نیز با محدودیت‌های فراوان روبرو شده‌اند.

به گفته این نهاد، طالبان با استفاده از فشار تلاش دارند تا تمام رسانه‌های افغانستان را به پلتفرم تبلیغاتی خود مبدل سازند و در این امر تا حدی موفق هم شده‌اند.

افرادی از اداره استخبارات طالبان به شکل متواتر به دفاتر رسانه‌های مطرح می‌‌روند و امر و نهی می‌کنند. به گفته این نهاد، افراد طالبان به خبرنگاران گفته‌اند: «شما تحت حاکمیت ما کار می‌کنید پس چیزی که ما می‌گوییم باید نشر کنید و‌ چیزی را که ما نمی‌خواهیم نباید نشر کنید».

خانه‌‌ آزادی بیان سانسور سیستماتیک و فشار روزافزون طالبان بر رسانه‌ها را محکوم کرده و از رهبران طالبان خواست تا به سرکوب رسانه‌ها و منع آزادی بیان پایان دهند. این نهاد، همچنین از رهبران طالبان خواست تا جلو خودسری افراد خود را گرفته و مصونیت خبرنگاران و آزادی بیان را تضمین کنند.

این نهاد اعلام کرد که در برخی موارد طالبان خبرنگاران و گردانند‌گان رسانه‌ها را تهدید به زندان و لت‌وکوب کردند که این رفتارها فشار شدید روانی را در میان خبرنگاران ایجاد کرده‌ است.

به گفته این نهاد، خبرنگاران سرشناس که تا حال در افغانستان مانده‌اند، از کار دست کشیده و ‌در خانه‌های‌شان به گونه پنهانی زندگی می‌کنند، چرا که نمی‌خواهند وسیله تبلیغات طالبان قرار گیرند.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان نیز هفته گذشته اعلام کرد که طالبان 3 خبرنگار را به‌دلیل پوشش تظاهرات در ولایت (استان) پنجشیر بازداشت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید