دیدبان حقوق بشر: طالبان درباره بازگشایی مکاتب دخترانه وعده خلاف می‌‌دهند

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان اخیرا در مصاحبه‌ای گفت که مکاتب دخترانه در بهار سال جدید در سراسر افغانستان باز خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

هدر بار مدیر بخش حقوق زنان در سازمان دیده‌بان حقوق بشر در واکنش به اعلام طالبان مبنی بر بازگشایی مکاتب (مدرسه) دخترانه در آینده نزدیک، گفت که وعده‌های طالبان قابل اعتبار نیست.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان اخیرا در مصاحبه‌ای گفت که مکاتب دخترانه در بهار سال جدید در سراسر افغانستان باز خواهد شد.

از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در ماه اوت 2021، مکاتب دخترانه در بسیاری از ولایت‌های این کشور مسدود شده است.

مدیر بخش حقوق زنان در سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت، طالبان وعده خلاف می‌دهند و قبلاً نیز چنین وعده‌هایی داده بودند اما به آن عمل نکردند.

او با اشاره به وعده‌های پیشین طالبان درباره حق تحصیل و کار دختران و زنان افغانستان در توییتر نوشت: «طالبان در دوحه وعده دادند که هیچ محدودیتی برای تحصیل دختران و کار زنان وجود نخواهد داشت. در 17 اوت در کابل نیز چنین وعده‌ای دادند، ولی به سرعت خلاف آن عمل کردند.»

وی افزود: «چنین وعده‌هایی از سوی طالبان بی‌اهمیت است.»

پس از تسلط طالبان بر افغانستان حق کار و تحصیل زنان و دختران سلب شد و بیشتر آنها خانه‌نشین شدند. از سوی دیگر مشکلات اقتصادی نیز به اوج رسید که تمام این امور بر افزایش خشونت علیه زنان در افغانستان تاثیرگذار بوده است.

عدم باورمندی گروه طالبان به حقوق اساسی زنان نیز سبب معافیت عاملان خشونت علیه زنان شده که این موضوع موجب تداوم خشونت‌ها شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید