واکنش‌ها به طرح اعزام کارمندان فنی و اداری پاکستان به افغانستان

حامد کرزی: افغانستان متخصصین مجرّب و صدها هزار جوان تحصیل‌کرده، اعم از دختران و پسران دارد، هیچ‌گونه نیازی به آمدن نیروی کار خارجی احساس نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برخی سیاسیون و شهروندان افغانستان نسبت به اظهارات عمران خان‌ نخست‌وزیر پاکستان که گفته است، کشورش برای همکاری با طالبان در امور دولت‌داری کارمندان فنی و اداری می‌فرستد واکنش تندی نشان داده و آن را «تعرض» پاکستان به افغانستان خواندند.

به گزارش خبرگزاری‌ها نخست‌وزیر پاکستان جمعه، 14 ژانویه اعلام کرد که می‌خواهد برای کمک به دولت طالبان، نیروی انسانی واجد شرایط و تعلیم‌یافته در بخش‌های صحت (بهداشت)، فناوری، محاسبه و مالی بفرستد.

پس از این اعلامیه، سیاسیون و شهروندان افغانستان نسبت به آن واکنش نشان داده و از جامعه جهانی خواستند که جلو «تعرض» پاکستان به افغانستان را بگیرد.

حامد کرزی، رییس جمهوری سابق افغانستان در صفحه رسمی «توییتر» خود نوشت: «افغانستان کادرها و متخصصین مجرّب و همچنان صدها هزار جوان تحصیل‌یافته، اعم از دختران و پسران که در داخل و خارج از کشور تحصیلات عالی‌شان را در مقاطع مختلف به پایان رسانیده‌اند در اختیار دارد، بگونه‌ای که برای آمدن نیروی کاری از خارج به کشور هیچ‌گونه نیازی محسوس نمی‌گردد.»

مریم سلیمان‌خیل، عضو پارلمان افغانستان در دولت سابق این کشور در توییتی نوشت: «نیروهای پاکستانی که مسئول تجاوز جنسی به بیش از نیم میلیون زن بنگلادشی در سال 1971 هستند و در نسل‌کشی سیستماتیک دخیل بودند را به افغانستان نفرستید، زنان افغان به اندازه کافی هر روز شکنجه می‌شوند به نیروهای پاکستانی نیاز نداریم.»

در همین حال، ظریفه غفاری شهردار سابق «میدان شهر» در توییتی نوشت: «پاکستان صدها تن از افغان‌ها توسط طالبان کشته است. عمران‌خان مسئول ترور زینب و دستگیری عالیه عزیزی توسط دست نشانده‌هایش است. ارسال نیروهای پاکستانی به افغانستان نشانه و گواه روشنی از تعرض پاکستان به افغانستان است که جهان بی‌شرمانه در برابر آن سکوت کرده است.»

این در حالی است که روز گذشته روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داد که حکومت طالبان با مشکل کمبود کارمندان مسلکی مواجه بوده و به‌دنبال دریافت کمک از پاکستان است.

در این گزارش آمده است که طالبان مشاغل دولتی را به جنگجویان خود داده که همه زندگی خود را در پاکستان سپری کردند و مهارت‌های مسکلی مورد نیاز برای کار را ندارند.

بر اساس این گزارش، مقامات طالبان برای پر کردن این خلاء به پاکستان رجوع کرده و می‌خواهند از جنگجویان پیشین طالبان که در دو دهۀ اخیر در پاکستان زندگی کردند، استفاده کنند، جنگجویانی که به گزارش «نیویورک تایمز»، سال‌ها است پاکستان حضور آنان در خاک خود را رد کرده است.

بربنیاد گزارش، اکثر ملاهای که اکنون طالبان آنان را در پست‌های حکومت می گمارند، تحصیل‌کرده‌های مدرسه‌های دارالعلوم حقانیه در پاکستان هستند.

این روزنامه آمریکایی به‌طور مثال از یک کارمند وزارت دفاع رژیم سابق طالبان نام برده که از 20 سال گذشته تاکنون در پاکستان مصروف خبازی بود، اما اکنون به عنوان رئیس کل پولیس ترافیک کابل منصوب شده است.

گفتنی است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، تعداد زیادی از کارمندان دولتی و رسانه‌ای از این کشور فرار کردند و تعداد بسیار اندکی از کارمندان دولت سابق هم که در این کشور باقی مانده‌اند را طالبان از کار برکنار کرده و به‌جای آنان جنگجویان خود را گماشتند. جنگجویان طالبان که اکثرا در مدارس دینی پاکستان آموزش دیده‌اند فقط درس دینی خوانده و از تحصیلات عالی برای اداره امور دولت بی‌‌بهره‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید