دیدبان حقوق بشر: مردم افغانستان میان ظلم طالبان و قحطی گرفتار شدند

به گزارش دید‌بان حقوق بشر، تسلط طالبان بر افغانستان به فاجعه‌ انسانی در این کشور سرعت بخشیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در گزارش تازه دیدبان حقوق بشر به نقل از پاتریشیا گاسمن، معاون این نهاد در آسیا آمده است که مردم افغانستان میان ظلم طالبان و قحطی گرفتار شده‌‌اند.

براساس گزارش این نهاد که پنج‌شنبه 13 ژانویه منتشر شد، به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان پیشرفت‌ها را در زمینه‌ حقوق زنان و آزادی رسانه‌ها به عقب انداخته است، بسیاری از مکاتب دخترانه بسته شده و زنان از کار منع شدند.

در این گزارش آمده است: «افغان‌ها بین ظلم طالبان و شبح قحطی گرفتار شده‌اند. دولت‌های دخیل در امور افغانستان در دو دهه گذشته باید کمک‌های بشردوستانه و خدمات اساسی از جمله بهداشت و آموزش را تامین و در عین حال از اهرم‌های خود برای فشار به منظور پایان دادن به نقض حقوق بشر توسط طالبان استفاده می‌کردند.»

دیدبان حقوق بشر در گزارش خود آورده، مقامات طالبان محدودیت‌های گسترده‌ای را بر رسانه‌های افغانستان اعمال کردند. این گزارش افزوده که با فرار بسیاری از خبرنگاران به خارج از کشور، نزدیک به 70 درصد از رسانه‌های افغانستان تعطیل شده‌اند.

این نهاد حقوق بشری در ادامه نوشت، طالبان و شاخه‌ خراسان داعش به کشتار هدفمند غیرنظامیان از جمله کارمندان دولت سابق، خبرنگاران و رهبران مذهبی دست زده‌اند.

دیدبان حقوق بشر عملیات تخلیه آمریکا از افغانستان را «بی‌نظم» عنوان کرده و نوشته است، در این عملیات هزاران افغان که بسیاری از آنان در خطر انتقام طالبان قرار دارند، جا مانده‌اند.

این نهاد در بخشی از گزارش خود نوشت، بیش از نیمی از جمعیت افغانستان حتی غذا برای خوردن ندارند.

این در حالی است که حکومت طالبان با ایجاد طرح «کمیته عالی هماهنگی کمک‌های بشردوستانه» خواهان سهم بیشتر در توزیع کمک‌های بشردوستانه در افغانستان شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، مشخص نیست که سازمان ملل متحد و دولت‌های خارجی از این طرح حمایت کنند، چرا که این طرح باعث افزایش چشمگیر دسترسی مقامات تحت تحریم طالبان به کمک‌های مالی بین‌المللی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید