طالبان به‌دنبال نقش بیشتر در توزیع کمک‌های خارجی در افغانستان است

دولت‌های خارجی کمک‌های بشردوستانه خود را افزایش داده‌اند، اما سعی می‌کنند این کمک‌ها از مداخله طالبان دور بماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حکومت طالبان با ایجاد طرح «کمیته عالی مشترک هماهنگی کمک‌های بشردوستانه» خواهان سهم بیشتر در توزیع کمک‌های بشردوستانه در افغانستان شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مشخص نیست که سازمان ملل متحد و دولت‌های خارجی از این طرح حمایت کنند، چراکه این طرح باعث افزایش چشمگیر دسترسی طالبان به کمک‌های مالی بین‌المللی می‌شود که به‌دلیل تحریم‌ها علیه مقامات آن کنار گذاشته شده‌اند.

طالبان می‌خواهد در این کمیته علاوه بر نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی، مقامات این گروه نیز حضور داشته‌ باشند.

عبدالسلام حنفی معاون نخست‌وزیر طالبان در یک کنفرانس خبری در کابل با حضور رامز الاکبروف نماینده سازمان ملل گفت: «هدف این کمیته هماهنگی در سطح بالاتر برای تسهیل کمک‌های بشردوستانه جامعه جهانی و توزیع کمک‌ها برای افراد نیازمند است.»

دولت‌های خارجی با هشدارهایی مبنی بر این‌که ممکن است میلیون‌ها نفر با تشدید بحران اقتصادی در افغانستان گرسنه بمانند، کمک‌های بشردوستانه خود را افزایش داده‌اند، اما سعی می‌کنند که این کمک‌ها از مداخله طالبان دور بماند.

طالبان اخیرا اعلام کرده است که از گندم کمک شده از سوی کشورهای خارجی برای پرداخت معاشات کارمندان دولتی استفاده می‌کند. در حالی که گفته می‌شود این گندم کمکی به منظور تقسیم میان نیازمندان اهدا شده بود.

الاکبروف به «رویترز» گفته‌ است، آژانس‌های سازمان ملل در حال حاضر خواسته‌های خود را در مورد کمک به طالبان اعلام کرده‌اند اما شرط اصلی آن‌ها دسترسی این کمک‌ها به تمام کشور، از جمله برای کارکنان زن بوده‌ است.

سقوط افغانستان به‌دست طالبان در 15 اوت 2021 اقتصاد شکننده افغانستان را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید