واکنش‌های گسترده به بازداشت یک استاد دانشگاه توسط طالبان

فیض‌الله جلال استاد دانشگاه کابل که یکی از منتقدین سرسخت گروه طالبان است، از توسط گروه بازداشت شده و از سرنوشت او خبری در دست نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بازاشت فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل توسط طالبان واکنش‌های گسترده‌ای در افغانستان و خارج از این کشور را به‌دنبال داشته است.

طالبان، شنبه 8 ژانویه، فیض‌الله جلال را در خانه‌اش بازداشت کرد. او چندی پیش در یکی از برنامه‌های سیاسی شبکه «طلوع نیوز» افغانستان از سیاست‌های طالبان انتقاد کرده بود.

در واکنش به خبر بازداشت این استاد دانشگاه، شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از جمله هنرمندان و چهره‌های سیاسی افغانستان خواستار آزادی او شده‌اند.

همچنان شماری از زنان در کابل به بازداشت این استاد منتقد طالبان اعتراض کرده و خواستار رهایی او شدند.

در همین حال، سازمان «عفو بین‌الملل» از مقامات طالبان خواسته است که فیض‌الله جلال را «فورا و بدون قید و شرط آزاد کند.»

در بیانیه منتشرشده در سایت عفو بین‌الملل به نقل از سمیرا حمیدی، از مسئولان این نهاد آمده است که جلال «به خاطر استفاده از حق آزادی بیان خود بازداشت شده است.»

عفو بین الملل در بیانیه‌ نوشته است: «این دستگیری تازه‌ترین تلاش طالبان برای سرکوب مخالفان است. حاکمان افغانستان از زمان تصرف این کشور افرادی را که از آن‌ها انتقاد می‌کنند، مرعوب کرده و مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند، و مدافعان حقوق بشر، فعالان زن، روزنامه‌نگاران و افراد دانشگاهی بیشترین قربانیان این انتقام جویی‌ها بوده‌اند.»

طالبان گفته‌ است که جلال در شبکه‌های اجتماعی مردم را علیه آنها تحریک می‌کند.

با آنکه خانواده جلال جعلی بودن حساب توییتری منسوب به او را تایید کردند، او همچنان در بازداشت طالبان به سر می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید