اکونومیک تایمز: افراطیون پاکستان و افغانستان در حملات تروریستی قزاقستان دست دارند

رئیس‌جمهوری تاجیکستان: کمربند امنیتی در اطراف افغانستان ایجاد شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«اکونومیک تایمز» در گزارشی نوشت، «جماعت تبلیغی پاکستان» و افراط‌یون افغانستان در حملات اخیر در قزاقستان که منجر به تخریب تأسیسات دولتی در آلماتی و کشته‌شدن چندین تن در سراسر این کشور شد، دست داشتند.

به گزارش روزنامه اکونومیک تایمز، نهادهای امنیتی روسیه در تحقیقات اولیه خود نقش افراطیون افغانستان و پاکستان را در حوادث «تروریستی» در قزاقستان کشف کرده‌اند.

بنا به نوشته این روزنامه، جماعت تبلیغی پاکستان که در تلاش است تا در آسیای مرکزی از جمله در قزاقستان نفوذ کند، نقشی در ایجاد فضایی رعب و ترور در قزاقستان داشته است.

در همین حال، قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان نیز ادعا کرده است، جنگجویان خارجی که از افغانستان و خاورمیانه وارد قزاقستان شده‌، در شورش‌های مرگبار اخیر مشارکت داشته‌اند.

طبق بیانیه منتشرشده در سایت دفتر ریاست ‌جمهوری قزاقستان، او این اظهارات را در گفت‌وگو با شارل میشل، رئیس شورای اروپا که به شکل مجازی برگزار شد، مطرح کرده‌‌ است.

توکایف گفت: «من شک ندارم که این یک حمله تروریستی بوده‌ است. یک اقدام تجاوزکارانه سازمان‌یافته و آماده‌شده علیه قزاقستان با مشارکت شبه نظامیان خارجی. آن‌ها بیش‌تر از کشورهای آسیای مرکزی از جمله افغانستان هستند. شبه‌نظامیانی از خاورمیانه نیز حضور داشتند. هدف این بود که منطقه‌ای از هرج و مرج کنترل‌شده در قزاقستان را با تصرف اجباری قدرت تشکیل دهند.»

از سوی دیگر، امام‌علی رحمان، رئیس‌جمهوری تاجیکستان در نشست مجازی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی پیشنهاد کرد که یک کمربند امنیتی در اطراف افغانستان ایجاد شود.

رئیس‌جمهوری تاجیکستان در این نشست گفت: «به طور کلی، براساس استخبارات تاجیکستان، بیش از 40 کمپ و مرکز آموزش تروریست‌ها در ولایت‌های شمال شرقی افغانستان وجود دارد که بیش از شش هزار شبه نظامی را جای داده‌است.»

رحمان افزود، وضعیت در مرز تاجیکستان و افغانستان هر روز پیچیده‌تر می‌شود، درگیری‌ها درست در امتداد مرز با تاجیکستان اتفاق می‌افتد.

به گفته او، در هفته گذشته، در جایی در نزدیکی مرز دست‌کم 11 نیروی طالبان کشته و 18 نفر زخمی شدند.

پس از به قدرت رسیدن گروه طالبان در افغانستان روسیه و کشورهای آسیای میانه بارها درباره خطر سرازیر شدن اسلامگرایان افراطی به منطقه هشدار دادند، اما در عین حال، روسیه بارها از جهان خواسته که با طالبان تعامل کنند و پول‌های بلوکه شده افغانستان را برای این گروه آزاد کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید