امتناع دیپلمات‌های افغانستان از نمایندگی طالبان در خارج

درخواست طالبان از اعضای نمایندگی‌های افغانستان در خارج برای شرکت در جلسه‌ای آنلاین با امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه این گروه با مخالفت این دیپلمات‌ها مواجه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طالبان تنها یک هفته پس از آن‌که در نیمه ماه اوت 2021 ارگ ریاست جمهوری و دفاتر دولتی در کابل را اشغال کرد، پیامی به نمایندگی‌های افغانستان در خارج ارسال کرد.

به گزارش مجله «فارین پالیسی»، طالبان می‌خواست در مورد آینده 65 نمایندگی سیاسی افغانستان در خارج از کشور با دیپلمات‌های این کشور گفت‌وگو کند.

بر اساس این گزارش، کنسولگری‌های افغانستان در ایالات متحده پیام ساده‌ای دریافت کرد و به یکی از سفارت‌خانه‌ها در اروپا ایمیلی رسید که از آنها خواسته بود اسامی دیپلمات‌ها و برنامه‌های کاری‌شان را به طالبان توضیح دهند.

در بسیاری از پیام‌هایی که به دیپلمات‌های افغانستان در خارج ارسال شده، از آنها خواسته شده بود در جلسه‌ای آنلاین با امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان شرکت کنند. بسیاری از دیپلمات‌های افغان اما این پیام را به نشانه‌ اعمال حاکمیت و کنترل طالبان بر سفارت‌خانه‌ها دانسته و در این زمینه حاضر به همکاری و گفت‌وگو نشدند.

یکی از سفیران افغانستان در اروپا به روزنامه «فارین پالیسی» گفته است، او با چند سفیر دیگر افغانستان درباره این‌که چه اقداماتی را باید اتخاذ کنند، مشورت کرده است.

از نظر او شرکت در این جلسات به معنای این بود که دیپلمات‌ها تحت امر وزارت خارجه طالبان در‌آیند. در نهایت، تصمیم دیپلمات‌ها این بود که به پیام‌های طالبان پاسخ ندهند.
با تسلط طالبان بر کابل، دیپلمات‌های افغانستان شاهد فروپاشی سریع حکومتی بودند که آن در جهان نمایندگی می‌کردند.

فارین پالیسی در مورد تجربیات و نحوه تعامل با تغییرات جدید در افغانستان با دوازده سفیر و دیپلمات این کشور که هنوز در این سفارتخانه‌ها کار می‌کنند، گفت‌وگو کرده است. برخی به شرط افشا نشدن هویت‌ آنها با این مجله مصاحبه کرده‌اند. آنها نگرانند که مبادا بخاطر تصمیم‌های‌شان طالبان از خانواده‌های‌ آنها انتقام گیرد. اغلب مقامات سابق در تبعید افغانستان گفته‌اند که ارزش‌های گروه شبه‌نظامی و تندرو طالبان با افغانستانی که آنها به آن سوگند یاد کرده بودند، ناسازگار است.

همه دیپلمات‌های افغان گفته‌اند که به وعده‌هایی که دولت نوپای طالبان به آنها می‌دهد توجه نخواهند کرد و به افغانستان تحت حاکمیت طالبان باز نخواهند گشت. این دیپلمات‌ها همچنین نسبت به آینده خود و خانواده‌های‌شان ابراز نگرانی کرده‌اند.

با تسلط طالبان بر افغانستان، دیپلمات‌های این کشور در خارج دیگر امیدی به ادامه‌کار ندارند. از طرفی هنوز هیچ کشوری به طور رسمی طالبان را به رسمیت نشناخته است. این دیپلمات‌ها کماکان نمایندگان دولت قانونی به شمار می‌روند و به سفارتخانه‌های افغانستان اجازه داده شده تا پرچم سه رنگ کشورشان را برافراشته نگه‌دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید