فشار طالبان برای مبادله زندانیان با آمریکا

طالبان می‌خواهند یک مهندس آمریکایی که دو سال پیش ربوده شده بود را با یک قاچاقچی مواد مخدر که در ایالات متحده زندانی است، معامله کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

رهبران طالبان بر واشنگتن فشار می‌آورند تا در ازای آزادی یک مهندس آمریکایی به نام «مارک فریکس» که دو سال است از سوی این گروه ربوده شده، یک قاچاقچی وابسته به این گروه که در حال گذراندن حبس ابد در زندان ایالات متحده است را مبادله کند.

منابع حقوقی و دیپلماتیک از ایالات متحده و افغانستان به‌طور همزمان جمعه 7 ژانویه به روزنامه «فارین پالیسی» فاش کردند، طالبان به دنبال مبادله «بشیر نورزی» معروف به سلطان مواد مخدر با یک مهندس آمریکایی است.

به گفته استیو بروکینگ، یکی مقام سابق آمریکایی، طالبان تهدید کرده است که از تخلیه ده‌ها هزار افغان که تابعیت ایالات متحده دارند یا واجد شرایط اسکان مجدد در ایالات متحده هستند، جلوگیری خواهد کرد. طالبان گفته، تا زمانی که بشیر نورزی به افغانستان منتقل نشود از تخلیه افغان‌ها جلوگیری خواهد کرد.

براساس گزارش «فارین پالیسی»، نورزی با درآمدهای حاصل از قاچاق هروئین به طالبان کمک مالی و تسلیحاتی می‌کرد. او در سال 2005 به اتهام قاچاق مواد مخدر در نیویورک دستگیر شد و اکنون در زندانی در آمریکا حکم حبس ابد خود را سپری می‌گذراند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که از زمان سقوط دولت سابق افغانستان، 62000 افغان که واجد شرایط اسکان مجدد در ایالات متحده هستند، در افغانستان باقی‌ مانده‌اند. این شامل 33000 مترجم و افراد دیگری است که برای منافع ایالات متحده و همچنین خانواده‌هایشان کار می‌کردند.

مارک فریکس، مهندس و کهنه‌سرباز نیروی دریایی ایالات متحده، در ژانویه 2020 هنگام کار بر روی پروژه‌های توسعه در افغانستان ربوده شد.

شارلین کاکورا، خواهر این مهندس نظامی آمریکایی ربوده شده در افغانستان، درخواست طالبان برای مبادله زندانیان را تکرار کرده و از جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواست تا این کار را انجام دهد.

بروکینگ که اخیراً به‌‌عنوان مشاور ویژه برای مأموریت کمک‌های سازمان ملل در افغانستان کار می‌کند، خواسته‌های طالبان را «باج‌خواهی» خواند.

بروکینگ گفت: «طالبان اساساً [به ایالات متحده] گفته‌اند که اگر آنچه ما می‌خواهیم را انجام ندهی، ما به نگهداشتن فریکس ادامه خواهیم داد و همچنین هزاران نفر را که واجد شرایط اسکان مجدد در ایالات متحده هستند، نگه خواهیم داشت.»

منابع آمریکایی گفته‌اند که نورزی تنها با دستور بایدن می‌تواند آزاد شود. با این حال، عفو رئیس جمهوری با سیاست عدم‌ امتیاز دادن به هدف جلوگیری از آدم‌ربایی در ازای باج، که منبع پرسود مالی برای تروریست‌ها در سراسر جهان بوده، در تضاد است.

از سویی رهایی یک قاچاقچی طالبان که محکوم به حبس ابد است، همچنین خطر برانگیختن انتقادات را نسبت به تصمیم بایدن برای حمایت از توافق انجام شده توسط رئیس جمهوری پیشین، دونالد ترامپ، برای خارج کردن تمام نیروهای آمریکایی از افغانستان و پایان دادن به دو دهه درگیری نظامی، به همراه دارد.

خروج ناگهانی و ناموفق آمریکا که منجر به فروپاشی غافلگیرکننده دولت افغانستان شد و هزاران نفر از مردم واجد شرایط زندگی در ایالات متحده و جاهای دیگر را در پشت مرزهای بسته گرفتار کرد، مورد انتقادها زیادی قرار گرفته است.

از زمانی که طالبان کابل را در 15 اوت 2021 تصرف کردند، فقر و گرسنگی به طور نگران‌کننده‌ای در افغانستان افزایش یافته است و از طرفی هیچ کشوری تاکنون دولت طالبان را نیز به رسمیت نشناخته است.

بسیاری از رهبران طالبان توسط ایالات متحده و شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان «تروریست» در لیست سیاه قرار دارند. بازگشت این گروه به قدرت باعث قطع شدن کمک‌ها و حمایت‌های مالی خارجی به افغانستان شد که پیش از آن به مدت 20 سال ادامه داشت.

به گفته روزنامه «فارین پالیسی»، طالبان که بیش از پیش از دریافت حمایت‌های دیپلماتیک و مالی برای سرپا نگه‌داشتن رژیم آشفته خود ناامید شده است اکنون گروگان‌گیری را به عنوان یکی از تاکتیک‌های دیرینه خود در پیش گرفته تا ایالات متحده آمریکا و غرب را تحت فشار قرار دهد.

در همین راستا دولت بریتانیا اخیراً ناپدید شدن گرانت بیلی، یک کارمند خیریه خود که در ماه سپتامبر به افغانستان بازگشته بود را تایید کرد.

اعتقاد بر این است که بیلی همانند فریکس، از سوی شبکه حقانی به رهبری سراج‌الدین حقانی، معاون رهبر طالبان و وزیر داخله این گروه به گروگان گرفته شده است. سراج‌الدین حقانی که اکنون یکی از مقامات ارشد طالبان است خود نیز همچنان به عنوان «تروریست» در لیست سیاه ایالات متحده و شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید