پیمان‌کاران خصوصی برنده جنگ افغانستان

وال استریت ژورنال: پیمان‌کاران خصوصی طی 20 سال جنگ آمریکا در افغانستان میلیاردها دالر بدست آوردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارش تازه‌ای جنگ 20 ساله ایالات متحده در افغانستان را «شکست خورده» دانست و اعلام کرد که پیمان‌کاران خصوصی برنده اصلی این جنگ بودند.

بنا به این گزارش که جمعه 31 دسامبر 2021 نشر شده، پیمان‌کاران خصوصی طی 20 سال در افغانستان، به پول‌های هنگفتی دست یافتند.

در نوشته‌ این روزنامه آمریکایی آمده است که یک تاجر کالیفرنیایی که در قرقیزستان یک قهوه‌خانه داشت، با توجه به شرایط افغانستان تجارت مواد سوختی را راه‌اندازی کرد و میلیاردها دالر بدست آورد.

طبق این گزارش، یک مترجم جوان افغان که قرارداد تهیه ملحفه‌های تخت برای نیروهای آمریکایی را به عهده داشت نیز به یک امپراتوری تجاری دست یافته و صاحب یک شرکت هوایی داخلی و یک شبکه تلویزیونی شده‌است.

وال استریت ژورنال گزارش داد، از تولیدکنندگان اسلحه تا کارآفرینان، همه از جنگ افغانستان سود برده و به منافع بزرگی دست یافته‌اند.

براساس این گزارش، دو سرباز گارد ملی ارتش آمریکا از اوهایو تجارت کوچکی را راه‌اندازی کردند. کار آن‌ها این بود که مترجمان افغان را برای ارتش استخدام کنند. این دو سرباز نیز به یکی از پیمان‌کاران ارشد ارتش آمریکا تبدیل شدند. طبق سوابق موجود، این شرکت نزدیک به چهار میلیارد دالر از قراردادهای فدرال جمع‌آوری کرده‌است.

اکنون چهار ماه پس از خروج آخرین نیروهای آمریکایی از افغانستان، ایالات متحده در حال ارزیابی درس‌هایی است که باید از این جنگ آموخته شود. برخی از مقامات و گروه‌های ناظر گفته‌اند که یکی از مسائلی که از آن باید آموخت، رابطه میان اتکا به پیمان‌کاران میدان نبرد و افزایش هزینه‌های جنگ است.

طبق این گزارش، حملات 11 سپتامبر 2001 و ورود ناتو به رهبری ایالات متحده به افغانستان، سپردن قراردادهای نظامی هزینه‌های پنتاگون را تا 14 تریلیون دالر افزایش داد و با ادامه جنگ در افغانستان و عراق، فرصت‌هایی برای این بازار پر‌ سود ایجاد کرد.

بر اساس یافته‌های پروژه هزینه‌های جنگ دانشگاه «براون» که گروهی از پژوهشگران و کارشناسان حقوقی به هدف جلب توجه به آنچه که آن‌ها «تأثیر پنهان ایالات متحده» می‌نامند، یک سوم تا نیمی از این پول به قراردادی‌ها و پیمان‌کاران تعلق گرفته و پنج شرکت دفاعی مثل شرکت لاکهید مارتین، شرکت بوئینگ، شرکت جنرال داینامیکس، شرکت فناوری‌های ریتون و شرکت نورتروپ گرومن، زیر 2.1 تریلیون دالر به دست آورده‌اند.

مقامات فعلی و سابق آمریکا گفته‌اند که در دو دهه گذشته، هر دو دولت جمهوری‌خواه و دموکرات، استفاده از پیمان‌کاران را راهی برای پایین نگه‌داشتن تعداد نیروها و تلفات نیروهای نظامی می‌دانستند.

کریستوفر میلر که در سال 2005 به عنوان یک فرمانده در افغانستان مستقر شد، گفته بود: «هنگام جنگ با یک ارتش کاملاً داوطلبانه کوچک‌تر از درگیری‌های گذشته، و بدون پیش‌نویس، شما باید کارهای زیادی را به پیمان‌کاران واگذار کنید تا عملیات خود را انجام دهند.»

بر اساس این گزارش، مبالغ هنگفتی که برای جنگ و بازسازی افغانستان پس از سال‌ها درگیری صرف شد، توانایی دولت ایالات متحده را برای بررسی قراردادی‌ها و اطمینان از هزینه شدن این پول در حد مورد نظر، تحت فشار قرار داده است.

بر اساس گزارش‌ها، در سال 2008 آمریکا 187900 سرباز در افغانستان و عراق و 203660 پیمان‌کار داشت که اوج استقرار ایالات متحده بود.

زمانی که باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا دستور خروج بیش‌تر نیروهای آمریکایی از افغانستان را در پایان دوره دوم ریاست جمهوری خود صادر کرد، بیش از 26 هزار پیمان‌کار در افغانستان حضور داشتند در حالی که تعداد سربازان به 9 هزار و 800 نفر می‌رسید.

وال استریت ژورنال در ادامه نوشته‌ است، بعد از اوباما در زمان دونالد ترامپ، 18 هزار پیمان‌کار به همراه 2500 سرباز در افغانستان باقی مانده‌ بودند که به مرور زمان آن هم کم شده تا آمریکا به طور کامل از افغانستان خارج شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید