دیده‌بان حقوق بشر: طالبان بیش از 100 سرباز دولت پیشین افغانستان را کشته‌اند

طالبان برای پیدا کردن برخی از نیروهای امنیتی سابق افغانستان جستجوهای گسترده‌ای را انجام داده‌ و خانواده‌های آن‌ها را تحت فشار یا مورد آزار قرار داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که براساس تحقیقاتی این سازمان، طالبان از زمان تسلط بر افغانستان تاکنون بیش از 100 تن از سربازان دولت پیشین این کشور را کشته است.

روزنامه آمریکایی «نیویورک‌ تایمز» سه‌شنبه، 30 نوامبر، به نقل از سازمان دیده‌بان حقوق بشر نوشت، بیش از 100 سرباز دولت پیشین افغانستان توسط گروه طالبان کشته شده و تعدادی هم ناپدید شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر این ترورها را بخشی از «قتل‌های انتقام‌جویانه» عنوان کرده و نوشت، این قتل‌ها از زمان سقوط دولت سابق افغانستان در ماه اوت در سراسر افغانستان شروع شد.

کشته شدن این سربازان در حالی است که طالبان پس از تصرف کابل با اعلام «عفو عمومی» گفته بود که قصد انتقام‌گیری ندارد.

براساس این گزارش، این حملات، خطرات نیروهای امنیتی دولت سابق افغانستان را به رغم «عفو عمومی» برجسته می‌کند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، 47 نفر از نیروهای امنیتی دولت سابق افغانستان بین 15 تا 31 اکتبر در چهار ولایت (استان) غزنی، هلمند، قندهار و کندز ناپدید شده‌اند، این 47 نفر، یا به طالبان تسلیم شده یا توسط طالبان بازداشت شده‌ بودند.

پاتریشیا گاسمن، مدیر دیده‌بان حقوق بشر برای آسیا در این‌باره گفت:«عفو عمومی که وعده رهبران طالبان بود، جلو اعدام و ناپدید شدن نیروهای محلی و نیروهای امنیتی دولت سابق را نگرفته‌است.»

او افزود: «این قتل‌ها تلاش عمدی برای سرکوب مخالفان و کسانی که ممکن است تهدیدی برای دولت طالبان باشند، است و رهبران طالبان از این جنایات چشم‌پوشی می‌کنند.»

در این گزارش آمده است، طالبان که سابقه‌ طولانی در هدف قرار دادن نیروهای امنیتی و مقامات دولت سابق افغانستان و همچنین فعالان، خبرنگاران و بزرگان محلی دارد، پس از تسلط بر افغانستان، قتل‌هایی زنجیره‌ای را علیه خبرنگاران، کارمندان دولتی و نظامی و رهبران جامعه مدنی به راه انداخته‌ و به ندرت مسئولیت این حملات را پذیرفته‌ است.

اعضای طالبان
اعضای طالبان

واکنش طالبان

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی گروه طالبان اما در واکنش به این گزارش به نیویورک‌ تایمز، گفت ممکن است برخی از نیروها جهت انجام برخی تسویه حساب‌های قدیمی دست به اقدامات فراقانونی زده‌ باشند اما این کشتن‌ها و ناپدید شدن‌ها سیاست طالبان نیست.

به گفته او، طالبان در حال تحقیقات در مورد چنین حوادثی است تا عاملان آن‌ها را شناسایی و به دست عدالت بسپارد.

سمنگانی گفت: «ما هنوز سیستم امنیتی نداریم و عده‌ای از این خلا بهره‌برداری می‌کنند و از نام امارت اسلامی سوءاستفاده می‌کنند و دست به چنین قتل‌هایی می‌زنند. قتل‌های انتقام‌جویانه به نفع دولت ما نیست و در این برهه حساس به اعتبار امارت اسلامی آسیب می‌زند.»

این گفته‌های سمنگانی در حالی است که دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد، طالبان برای پیدا کردن برخی از اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان جستجوهای گسترده‌ای را انجام داده‌اند و خانواده‌های آن‌ها را زیر فشار و مورد آزار قرار داده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید