تلاش بانک جهانی برای آزادسازی 500 میلیون دلار از ذخیره ارزی افغانستان

ند پرایس اعلام کرده بود که آمریکا به‌دنبال گزینه‌های است تا بدون کمک به طالبان پول نقد به افغانستان تزریق کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز»، گزارش داده که بانک جهانی در حال نهایی کردن پیشنهادی است تا 500 میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده‌ افغانستان را از ایالات متحده آزاد کند.

به گزارش «رویترز»، سه‌شنبه، 30 نوامبر (9 قوس)، قرار است اعضای هیئت مدیره بانک جهانی به‌صورت غیررسمی در این مورد گفت‌وگو کنند تا 500 میلیون از میان 1.5 میلیارد دلاری که نزد صندوق امانت بازسازی افغانستان موجود است، برای کمک‌های بشردوستانه اختصاص یابند.

بر بنیاد گزارش، بانک جهانی این وجه را مستقیم در اختیار سازمان‌ ملل متحد و دیگر نهادهای امدادرسان و حقوق بشری قرار خواهد داد تا در بخش بهداشت، جایی که کمتر از 7 درصد شهروندان واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند به مصرف برسد، اما بانک جهانی هیچ‌گونه نظارتی بر آن نخواهد داشت.

این پیشنهاد هفته‌ گذشته به ایالات متحده و سازمان ملل ارائه شده است، اما بر بنیاد اعلام بانک جهانی، هنوز هم مشکلات زیادی سر راه عملی‌شدن این پیشنهاد وجود دارد که مهم‌ترین آن چگونگی انتقال پول به افغانستان است تا نهادهای دخیل در معرض تحریم‌های واشینگتن قرار نگیرند.

در گزارش آمده است، بانک جهانی در جستجوی پیدا کردن راهی است تا بتواند پول نقد به افغانستان انتقال دهد که با این کار نرخ دلار مقابل ارز افغانی در بازارها کاهش یابد و تا حدودی از بحران اقتصادی جلوگیری شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، سه‌شنبه، 23 نوامبر (2 قوس) در واکنش به هشدار سازمان ملل، مبنی بر فروپاشی نظام بانکی در افغانستان گفته است، واشینگتن به‌دنبال گزینه‌هایی است تا بدون کمک به گروه طالبان، پول نقد به بانک‌های این کشور تزریق کند.

او افزوده است، ایالات متحده با کشورهای دیگر «دو جانبه و چند جانبه» همکاری‌ می‌کند تا بدون این‌که کمک‌های جامعه بین‌المللی به خزانه‌ طالبان سرازیر شود، شهروندان بتوانند از حمایت‌های جامعه بین‌المللی بهره‌مند شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید