بسته‌شدن 50 درصد مراکز آموزشی افغانستان پس از تسلط طالبان

بسته‌ماندن مدارس و دانشگاه‌، سبب بی‌میلی جوانان و نوجوانان افغانستانی به آموزش و تحصیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سنجر خالد، رئیس عمومی اتحادیه مراکز آموزشی خصوصی در افغانستان، از بسته‌شدن 50 درصد مراکز آموزشی در این کشور طی سه ماه گذشته خبر داده است.

شبکه‌ای تلویزیونی «طلوع نیوز» افغانستان، دوشنبه، 29 نوامبر (8 قوس)، به نقل از سنجر خالد نوشته است، تحولات اخیر سبب بسته‌شدن 40 تا 50 درصد مراکز آموزشی در سراسر کشور شده که از دلایل آن، کمبود دانش‌آموز و عدم انگیزه برای آموزش عنوان شده است.

با تسلط طالبان بر کابل، آسیب بزرگی به خدمات عامه، به‌خصوص در بخش‌های بهداشت و آموزش و پرورش وارد شد.

محمد عارف جمال، مدیر مسئول مرکز آموزشی ظهور در غرب کابل گفته است، با روی‌کار آمدن طالبان، دانش‌آموزان کلاس‌های آمادگی کنکور این مرکز حدود 60 درصد کاهش یافته است.

او توضیح داده است: «وقتی جمهوریت سقوط کرد و امارت آمد، شاگردها کاهش پیدا کرد، به‌خصوص طبقه اناث (دختران)، از 5 تایم (کلاس) آمادگی کانکور که قبلا داشتیم، حالا 2 صنف (کلاس) داریم.»

این رسانه همچنان به نقل از دانش‌آموزان نوشته است، با بسته‌شدن دروازه‌های مدارس به‌روی دختران بالاتر از کلاس ششم و بسته‌ماندن دروازه‌های دانشگاه‌ها، انگیزه آن‌ها برای شرکت در آزمون کنکور و تحصیل در دانشگاه‌ها کاهش یافته است.

دو دانش‌آموز دختر افغانستانی گفته‌اند، اقدامات طالبان مبنی بر محدود کردن آموزش دختران، سبب ناامیدی در میان شهروندان به‌ویژه دختران دانش‎‌آموز شده است و آن‌ها از آینده‌ای که نمی‌دانند چه خواهد شد نگران‌اند.

گسترش دامنه‌ فقر، سقوط اقتصاد و روی آوردن شهروندان به مهاجرت نیز، بر آموزش و تحصیل تاثیر مستقیم گذاشته است، برخی از شهروندان طی ماه‌های گذشته به ایران و پاکستان مهاجرت کرده‌اند.

پس از تسلط کامل طالبان بر افغانستان، تنها مدارس پسرانه در این کشور بازگشایی و بسته‌ماندن دروازه‌های مدارس دخترانه بالاتر از کلاس ششم، با موج انتقادات در داخل و خارج از کشور مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید