ادعای طالبان: در دیدار با نمایندگان اتحادیه اروپا پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است

اتحادیه اروپا هدف از این دیدارها به‌رسمیت شناختن طالبان نبوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان مدعی شده است که در دیدارهای نمایندگان طالبان با نمایندگان اتحادیه اروپا در قطر، پیشرفت‌های خوبی در زمینه‌ بازشدن دفاتر اتحادیه در کابل صورت گرفته است.

معاون سخنگوی طالبان یک‌شنبه شب، 28 نوامبر (7 قوس)، در رشته توییتی نوشته است که طی دو روز گذشته‌، نمایندگان این گروه، با نمایندگان اتحادیه اروپا در قطر، در خصوص موضوعات سیاسی، تامین امنیت سفارت‌خانه‌ها در کابل، بهداشت و آموزش بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

در توییت او آمده است، در این دیدارها درباره بازشدن نمایندگی‌های دیپلماتیک اتحادیه در کابل بحث و ‌پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است و دو طرف تاکید کرده‌اند که چنین دیدارهایی باید ادامه یابد.

همزمان عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز در رشته توییتی نوشته است، اتحادیه اروپا بر تداوم کمک‌های بشردوستانه به شهروندان افغانستان تعهد کرده و گفته‌اند در این راستا دفتر خود را در کابل بازگشایی خواهند کرد.

بر اساس توییت او، همچنان در خصوص خروج امن شهروندان خارجی و افغانستانی‌های آسیب‌پذیر نیز بحث و تبادل نظر صورت گرفته است.

با این حال اتحادیه اروپا، در خبرنامه‌ای اعلام کرده، در دیدارهای اخیر نمایندگان اتحادیه با طالبان، درباره به‌رسمیت شناختن این گروه بحث صورت نگرفته است و هدف از این دیدارها را بخشی از تعامل عملیاتی اتحادیه برای منافع خود و شهروندان افغانستانی عنوان کرده است.

در اعلامیه، بر ایجاد حکومت فراگیر با حضور معنادار نمایندگان اقوام، گروه‌های مذهبی و زنان تاکید صورت گرفته است و از طالبان خواسته شده هرگونه اصلاح قانون اساسی در فرایند شفاف و مشارکتی صورت گیرد.

اعلامیه افزوده است، نمایندگان طالبان در دیدار با نمایندگان اتحادیه اروپا تعهد کرده‌اند، که حقوق‌ بشر به‌ویژه زنان، کودکان، اقلیت‌ها، رسانه‌ها و آزادی بیان را مطابق با اصول اسلامی مراعات خواهند کرد.

همچنان در این دیدارها‌، نمایندگان اتحادیه نگرانی خود را از تبدیل شدن افغانستان، به پناهگاه امن تروریست‌ها بیان کرده‌اند، اما طالبان در پاسخ به این نگرانی‌ها وعده داده است که از خاک این کشور، تهدیدی متوجه کشورهای دیگر نخواهد شد.

در بخشی از اعلامیه آمده، دو طرف بر استقلال مرزی افغانستان و روابط نیک آن با کشورهای منطقه و جهان بحث شده است.

با گذشت بیش از 100 روز از تسلط طالبان بر افغانستان، تاکنون هیچ کشوری حکومت «موقت» این گروه را به‌رسمیت نشناخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید