نمایندگان زن افغانستان در یونان پارلمان ایجاد کردند

بیشترین اعضای مجلس نمایندگان افغانستان پس از سقوط کابل به یونان رفته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از نمایندگان زن در مجلس حکومت پیشین افغانستان که پس از فروپاشی نظام به یونان پناه برده‌اند، با حمایت مالی نهاد «Manan’s List» آمریکا در شهر آتن پارلمان زنان را ایجاد کردند.

پارلمان زنان افغانستان شنبه 27 نوامبر (6 قوس) در آتن افتتاح شد و قرار است این پارلمان در زمینه حمایت از حقوق شهروندان و پناهجویانی که پس از سقوط کابل به کشورهای دیگر مهاجر شده‌اند فعالیت کند.

نهاد آمریکایی «Manan’s List» در بیانیه‌ای اعلام کرده است، برای حمایت از حقوق و ارزش‌های که زنان افغانستان برای به‌دست آوردن آن‌ها مبارزه کرده‌اند، از پارلمان زنان در یونان حمایت مالی خواهد کرد.

در اعلامیه این موسسه آمده است، 41 درصد از اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنای حکومت پیشین با خانواده‌های خویش در یونان به‌سر می‌برند و تلاش دارند خود را به کشورهای کانادا، آمریکا، سوئیس، بریتانیا و آلمان برسانند.

نظیفه یوسفی بیگ، عضو مجلس نمایندگان حکومت پیشین و از موسسان پارلمان زنان در یونان، گفته است آن‌ها از سوی شهروندان به مجلس نمایندگان راه‌یافته بودند و ماموریت‌‌شان هنوز تمام نشده است از همین‌رو در هر گوشه‌ای از جهان که باشند برای تامین حقوق شهروندان به‌ویژه زنان و دختران مبارزه خواهند کرد.

به گفته او، زنان و دختران زیر سایه حاکمیت طالبان در شرایط بدی به‌سر می‌برند و «با یک بحران شدید انسانی و سرکوب حقوقشان از سوی طالبان روبه‌رو شده‌اند.»

حمیده احمدزی، دیگر عضو مجلس نمایندگان پیشین گفته است، تلاش‌های دو دهه گذشته برای پیشرفت، با آمدن طالبان از بین رفته است و پارلمان زنان در یونان به مبارزه‌ خویش برای حقوق شهروندان ادامه خواهند داد تا کسانی که از سوی طالبان تهدید می‌شوند را نجات دهند.

او خطاب به جامعه جهانی گفت: «ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که در حمایت بشردوستانه و سیاسی خود از مردم افغانستان ثابت‌قدم بماند.»

تانیا هندرسون، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی نهاد «Manan’s List» در مراسم افتتاحیه پارلمان زنان بیان کرد، با این‌که زنان افغانستان همه چیز را از دست داده‌اند اما همچنان پیشرو هستند و اکنون آن‌ها می‌توانند به‌عنوان نمایندگان مجلس در یونان به کار خویش ادامه دهند.

نهاد «Manan’s List» در کشورهای مختلف از فعالیت‌های سیاسی زنان حمایت می‌کند و طی سال‌های اخیر در افغانستان نیز از فعالان سیاسی زن حمایت مالی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید