طالبان: مقامات حکومت پیشین می‌توانند به افغانستان بازگردند

پس از سقوط کابل به‌دست طالبان، اکثر مقامات حکومت پیشین کشور را ترک کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون وزارت خارجه طالبان گفته است، مقامات حکومت پیشین افغانستان می‌توانند دوباره به کشور بازگردند اما توقع کسب مقام و راه‌یافتن به کابینه این گروه را نداشته باشند.

معاون وزارت خارجه طالبان یک‌شنبه 28 نوامبر (7 قوس) در صحبت با کارمندان این وزارت در کابل گفت، به مقامات حکومت پیشین گفته است: «بیاید در وطن خود. این توقع را نکنید که وزیر، نخست‌وزیر و یا رئیس‌جمهوری شوید. به عنوان یک افغان بیایید و در وطن زندگی کنید.»

به گفته او، کسی اجازه ندارد برای مقامات حکومت پیشین مشکل ایجاد کند و کارهای که آن‌ها در گذشته انجام داده‌اند مربوط به گذشته‌ای شان است، اما کسی اجازه زندگی کردن در افغانستان را از آن‌ها گرفته نمی‌تواند.

او افزود، گروه طالبان باید از تجربیات گذشته درس گرفته و در راستای تحکیم وحدت ملی میان شهروندان کشور گام بردارد.

وی ادامه داد، این گروه در تلاش است اعتماد شهروندان را به‌دست آورد از همین‌رو به نیروهای طالبان دستور داد که نباید مخالف ارزش‌های شهروندان عمل کنند.

معاون وزارت خارجه طالبان در بخشی از صحبت‌های خویش علاوه کرد، افغانستان در تمام بخش‌ها به کادرهای آموزش دیده و مسلکی از جمله انجنیر (مهندس)، پزشک، خلبان، سرباز و ژنرال نیاز دارد.

پس از سقوط حکومت پیشین، اکثر مقامات حکومت به کشورهای دیگر پناه بردند و تعدادی دیگر که در افغانستان باقی مانده بودند توسط طالبان از منصب‌های مهم دولتی برکنار شدند.

پیش‌تر، محمد خالد حنفی، سرپرست وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» طالبان، حامد کرزی رئیس جمهوری سابق، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی سابق و فضل‌ هادی مسلمیار رئیس مجلس سنای سابق افغانستان را «مجرمین بزرگ» خواند و گفت، آن‌ها اکنون از سوی طالبان «عفو» شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید