نگرانی سازمان ملل از فعالیت «داعش» در افغانستان

داعش طی روزهای اخیر حملات خویش در افغانستان را افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روبین کلفین، رئیس دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، در ولایت (استان) بلخ در شمال این کشور، نگرانی خویش از فعالیت شاخه خراسان گروه «داعش» را ابراز کرده است.

کلفین جمعه 26 نوامبر (5 قوس)، در سفر به ولایت جوزجان، هنگام دیدار با مقامات محلی و امنیتی طالبان در این ولایت گفت، طی روزهای اخیر نگرانی‌ها از فعالیت «داعش» افزایش یافته است.

این مقام سازمان ملل هدف از سفر خویش به جوزجان را بررسی وضعیت امنیتی در این ولایت شمالی افغانستان عنوان کرد و افزود، دیدگاه‌های مقامات امنیتی و محلی طالبان را نیز اخذ کرده‌ است.

اما داملا شعیب رسالت، والی طالبان در جوزجان، همانند دیگر مقامات این گروه، شاخه خراسان گروه «داعش» را تهدید جدی نخوانده بلکه آن را «بزرگ‌نمایی» کشورهای جهان عنوان کرده است.

به گفته او، گروه «داعش» در میان شهروندان کشور جایگاه ندارند و جهان نیز باید از بزرگ‌نمایی آن خودداری کند.

به باور او، شهروندان حاضراند بخاطر حفظ ثبات و ارزش‌های اسلامی از گرسنگی تلف شوند اما حضور «داعش» را در کشور نمی‌پذیرند از همین‌رو آن‌ها برای جلوگیری از نفوذ «داعش» با طالبان همکاری خواهند کرد.

داملا سراج، فرماندهی امنیه جوزجان نیز در دیدار با مقامات دفتر معاونت سازمان ملل گفته است، جنگجویان «داعش» در ولسوالی‌های (شهرستان‌های) درزاب و قوش‌تپه‌ای این ولایت شکست خورده‌اند و توانایی سربلند کردند را ندارند.

این در حالی است که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده دوشنبه 22 نوامبر، گفت که «عصمت‌الله خلوزی» به داعش در افغانستان کمک مالی کرده و نام او همراه با سه شهروند دیگر افغانستان با نام‌های «سنا‌الله غفاری»، «سلطان عزیز اعظم» و «مولوی رجب» به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید