رئیس الوزرای طالبان: تا تشکیل نظام اسلامی در افغانستان باید بجنگیم

ملا حسن آخند: در مقابل نظام بدگمان نباشید که خداوند ناراضی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ملا حسن آخند، رئیس الوزرای حکومت «موقت» طالبان، در نخستین بیانیه‌ خود از شهروندان افغانستان خواست تا در مقابل نظام این گروه ناراضی نباشند که خدواند ناراضی می‌شود.

ملا حسن آخند، شامگاه شنبه، 27 نوامبر (6 قوس)، در بیانیه‌ای که از طریق «تلویزیون ملی» افغانستان پخش شد، گفت: «اکنون اشغال ختم شده و حکومت و نظام اسلامی آمده، اما تا زمانی که نظام اسلامی تشکیل شود باید بجنگیم.»

رئیس الوزرای طالبان، از کشورهای غربی به‌ویژه ایالات متحده خواست در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند، زیرا این گروه هیچ‌گاه در مورد مسائل داخلی کشورهای دیگر اظهار نظر نکرده است و اطمینان می‌دهد که پس از این نیز مداخله نخواهند کرد.

او ادامه داد، حکومت طالبان خواهان روابط حسنه سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه و جهان است و در صورت آزاد شدن دارایی‌های مسدود شده افغانستان، مشکلات اقتصادی در این کشور پایان خواهد یافت.

در حالی که کشورهای غربی حکومت طالبان را تک قومی خوانده و خواهان تشکیل حکومت فراگیر شده‌اند، اما رئیس‌ الوزرای طالبان مدعی شد که حکومت این گروه، همه‌شمول‌تر از حکومت پیشین است.

او با اشاره به اعلام عفو عمومی گفت، کسانی که سربازان طالبان را سوزانده بودند نیز مورد عفو قرار گرفته و نمونه‌ آن را نمی‌شود در هیچ‌ جای دنیا مشاهده کرد.

رئیس الوزرای طالبان، افزود این گروه تا کنون با سربازان حکومت پیشین رفتار انتقام‌جویانه نداشته است، اما در صورتی‌که آن‌ها دست به اقدامات ضد امنیتی بزنند با برخورد جدی مواجه خواهند شد.

او در حالی این موضوع را بیان می‌کند که از زمان به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان تاکنون، ده‌ها نظامی پیشین از سوی جنگجویان طالبان در نقاط مختلف این کشور به‌ قتل رسیده‌ و یا هم ناپدید شدند.

آخند، با انتقاد از اقدامات حکومت پیشین در زمینه‌‌ای حقوق زنان، آن را غیراسلامی عنوان کرده و مدعی شد، که حکومت طالبان حقوق «اصلی» زنان را به آنها داده است از آن جمله به برگرداندن «آبرو، عزت و امنیت» برای زنان اشاره کرد.

رئیس الوزرای طالبان، در بخشی از صحبت‌های خویش در پیوند به نارضایتی شهروندان از حکومت، خطاب به آن‌ها گفت: «ای مردم بیدار شوید یک نظام اسلامی، مبارک و نظام شایسته آمده، امنیت آورده است، در مقابل نظام بدگمان نباشید که خداوند ناراضی می‌شود.»

او همچنان، به اعضای حکومت خویش قاطعانه دستور داد دروازه‌های ادارات را به‌روی شهروندان باز نگه‌دارند و کسانی که از نام طالبان سوءاستفاده می‌کنند را خلع سلاح و مجازات کنند.

آخند علاوه کرد، گروه طالبان برای ایجاد نظام اسلامی، در 20 سال گذشته مشکلات زیادی را متحمل شده‌اند و اکنون در یک آزمون بزرگ قرار دارد که از «نعمت خداوند نصیب» این گروه شده است از همین‌رو باید برای کسب رضای خدا از هیچ تلاشی دریغ نکنند و از شهروندان نیز خواست با حکومت همکاری کنند تا پایه‌های نظام اسلامی در کشور مستحکم شود.

به گفته او چندین کمیسیون برای بررسی مشکلات سیاسی و اقتصادی از سوی طالبان ایجاد شده است تا راه‌‌حل‌های را در این زمینه جست‌وجو کنند و این گروه در اوقات غیررسمی نیز برای حل چالش‌های موجود تلاش می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید