جهان به طالبان: روابط خود با گروه‌های تروریستی را قطع کنید

دبیر شورای امنیت ملی روسیه پیشتر گفته بود که 20 گروه تررویستی در افغانستان فعال هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رهبران بیش از 50 کشور آسیایی و اروپایی با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی در افغانستان تاکید کرده‌اند که نباید این کشور بار دیگر به پناهگاه امن تروریست‌ها مبدل شود.

نشست مجازی رهبران بیش از 50 کشور، جمعه 26 نوامبر (5 قوس)، با تمرکز بر روند توزیع عادلانه واکسین کرونا در کشورهای فقیر، به میزبانی کمبودیا برگزار شد و وضعیت امنیتی افغانستان و میانمار نیز در این نشست به بحث گرفته شد.

در پایان نشست، شرکت‌کنندگان با صدور بیانیه مشترک ضمن تاکید بر جلوگیری از تبدیل‌شدن افغانستان به پناهگاه امن تروریست‌ها، از گروه طالبان خواستند روابط خویش را با تمام گروه‌های تروریستی قطع کنند.

این در حالی است که نزدیک به سه هفته قبل، نشریه آمریکایی «لانگ‌ وار ژورنال» در گزارشی اعلام کرد «احسان‌الله بریال» که از سوی طالبان، به‌عنوان والی (استاندار) جدید کابل منصوب‌ شده، عضو فعال شبکه القاعده است.

بر اساس این گزارش، بریال برای اجرای حملات در کابل و اطراف آن به‌صورت مرتب از سپاه پاسداران ایران پول دریافت کرده است.

در پیوند به فعالیت گروه‌های ترورریستی در این کشور، دبیر شورای امنیت ملی روسیه چهار‌شنبه 10 نوامبر (19 عقرب) در پایان نشست دهلی‌نو به روزنامه‌نگاران گفت، اکنون 20 گروه تروریستی در افغانستان فعال‌ هستند و این گروه‌ها بیش از 23 هزار نفر را تاکنون جذب کرده‌اند.

مشاوران امنیت ملی و نمایندگانی از کشورهای همسایه افغانستان، به استثنای چین و پاکستان، در نشست امنیتی منطقه‌ای که در شهر دهلی‌نو درباره افغانستان برگزار شد، بر مبارزه مشترک علیه تروریسم در این کشور تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید