طالبان: دختران از سال آینده به مدرسه و دانشگاه خواهند رفت

طالبان اخیرا حضور زنان در سریال‌های تلویزیونی و فعالیت‌های هنری را ممنوع و وزارت امور زنان را نیز منحل اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان تصریح کرد که مدارس و دانشگاه‌های دختران از سال آینده بازگشایی خواهند شد.

بنا به گزارش رسانه‌های داخلی افغانستان، مجاهد، عصر پنج‌شنبه، 25 نوامبر در میان بخشی از شهروندان غرب کابل افزود که بازگشایی مدارس و بازگشت دختران به کلاس‌های درس بر اساس معیارها و هنجارهای طالبان خواهد بود.

او به این معیارها و هنجارها هیچ اشاره‌ای نکرد اما مردم افغانستان با توجه به دوره اول حکمرانی گروه طالبان تا حدود زیادی با رویکردهای این گروه نسبت به زنان و دختران آشنا هستند.

طالبان در اولین دوره حکمرانی خود قوانین بسیار سختگیرانه‌ای علیه زنان در تمام زمینه‌ها وضع کرد و زنان افغانستانی به‌ویژه از کار و تحصیل باز ماندند.

زنان همچنین از سفر منع شده و بدون همراهی یک مرد اجازه خروج از خانه را نداشتند.

مدرسه پسرانه در افغانستان
مدرسه پسرانه در افغانستان

طالبان سپتامبر گذشته بازگشایی مدارس پسران و بازگشت معلمان مرد بر سر کار خویش را اعلام کرد اما از حضور دخترها و معلمان زن در مدارس و دانشگاه‌ها ممانعت به‌عمل آورد.

مقامات طالبان پس از افزایش فشارهای داخلی و خارجی گفتند که به‌زودی حضور دختران در مدارس و دانشگاه‌ها را تسهیل خواهند کرد با این حال تاکنون هیچ اقدام عملی در این زمینه انجام ندادند.

طالبان همچنین در راستای رویکردهای پیشین خود پخش موسیقی و حضور زنان در سریال‌های تلویزیونی و فعالیت‌های هنری را ممنوع و وزارت امور زنان را نیز منحل اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید