ایتالیا درخواست پناهندگی «مونالیزای افغان» را پذیرفت

عکسی که استیو مک کوری از شربت گل در یک اردوگاه پناهجویان افغان گرفت به مشهور‌ترین جلد در تاریخ انتشار این مجله بدل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«دختر افغان چشم سبز» که سال‌ها پیش در پی انتشار تصویر او بر جلد مجله «نشنال جئوگرافیک» به شهرت جهانی رسید، پس از تسلط طالبان بر کشورش و در راستای تلاش کشور‌های غربی برای تخلیه برخی شهروندان افغانستانی از این کشور، به ایتالیا پناهنده شد.

شربت گل
شربت گل

دفتر ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، پنجشنبه، 25 نوامبر(4 قوس) اعلام کرد که ایتالیا پس از دريافت درخواست کمک شربت گل برای خروج از افغانستان، سفر او به رُم را ترتیب داد.

Advertisement

نمادی از دوران درگیری‌ها

نخست‌وزیر ایتالیا افزود که تصویر شربت‌ گل به نمادى از فراز و نشیب‌ها و درگیری‌هایی که افغانستان و مردم این کشور در آن فصل از تاریخ متحمل شده‌اند، تبدیل شده است.

دفتر نخست‌وزیر تاکید کرد که درخواست‌هایی از سوی فعالان جامعه مدنی، به‌ویژه سازمان‌های غیرانتفاعی که در افغانستان فعالیت می‌کنند، دریافت کرده که در آن خواستار کمک به شربت گل برای خروج از افغانستان شدند.

شربت در سال 1984 پس از انتشار عکسش که توسط استیو مک کوری، عکاس جنگ، گرفته شده بود، به‌عنوان یک دختر پناهنده افغانستانی به شهرت رسید.

مک کوری، 17 سال بعد، پس از مدت‌ها جستجو، سرانجام در سال 2002 دوباره شربت را پیدا کرد.

استقبال اشرف غنی از شربت گل

گل، در سال 2014، برای بار دیگر در پاکستان ظاهر شد اما آن زمان مقامات او را به خرید هویت جعلی پاکستانی متهم کرده و دستور اخراج او را صادر کردند.

او در سال 2016 به کابل رفت و مورد استقبال محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان قرار گرفت و کلید یک آپارتمان در افغانستان به او تحویل داده شد.

شایان ذکر است که ایتالیا یکی از کشورهای غربی است که پس از خروج نیروهای آمریکایی و تسلط طالبان بر افغانستان، صدها شهروند افغانستانی را از کشورشان تخلیه کرده و به آن‌ها پناه داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید