سازمان ملل: خشونت علیه زنان در افغانستان افزایش یافته است

«از هر 10 زن افغانستانی، 9 زن قربانی خشونت بوده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان «یوناما»، اعلام کرد که این کشور بالاترین میزان خشونت علیه زنان را در سطح جهان دارد.

یوناما، پنج‌شنبه، 25 نوامبر (4 قوس) به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان، در اعلامیه‌ای نوشت، از هر 10 زن افغانستانی، 9 نفر از آن‌ها، حداقل یک‌ نوع خشونت از سوی نزدیکان خود را تجربه کرده‌اند و برای پایان دادن به این پدیده «همه» باید به‌طور قاطع اقدام کنند.

دبورا لیونز، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفته است: «ما باید باهم برای مقابله با این همه‌گیری نامرئی اقدام کنیم. باید از خشونت جلوگیری کرد، ما باید نگرش‌هایی را که باعث شرمساری بازماندگان و حمایت از خشونت شود، تغییر دهیم، ما باید از خدمات برای بازماندگان حمایت نماییم.»

به گفته او، جامعه جهانی باید، صداها و تجربیات زنان افغانستانی را بشنود و به نیازهای بازماندگان خشونت علیه زنان و همچنان زنان و دخترانی که با اشکال مختلف با تبعیض‌ روبرو هستند به‌صورت فوری پاسخ دهد.

در اعلامیه آمده است: «خشونت علیه زنان و دختران در افغانستان به‌دلیل محدودیت در برخورداری زنان و دختران از حقوق و آزادی‌هایشان، به‌ویژه حق زنان برای کار و آزادی گشت‌وگذار، بیشتر شده است. در حالی‌که نیاز به خدمات افزایش یافته، دسترسی به خدمات ضروری برای بازماندگان خشونت بسیار تحت تاثیر قرار گرفته است.»

آلیسون دیویدیان، نماینده دفتر زنان سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است، زندگی زنان و دختران این کشور با ترس همراه است و این موضوع تمام تلاش‌ها برای دست‌یابی به صلح و توسعه‌ای پایدار را به‌عقب می‌راند و خشونت مبتنی بر جنسیت، پیامدهای مخربی بر سلامتی جسمی و روحی زنان بجا می‌گذارد.

او افزوده است، اکنون بیش از هر زمان دیگر نیاز است اقدامات جدی برای حمایت از بازماندگان خشونت، در دست گرفته شود و همچنان تضمین صورت گیرد که آن‌ها بدون موانع به خدمات حیاتی از جمله سرپناه، مراقبت‌های بهداشتی و مشاوره دسترسی دارند، چراکه «این خدمات نجات دهنده هستند.»

اعلامیه افزوده است، سازمان ملل متحد در افغانستان، به تلاش‌های خود برای محو خشونت علیه زنان و دختران و حمایت از بازماندگان این پدیده ادامه می‌دهد.

بر بنیاد یافته‌های سازمان ملل، با شیوع همه‌گیری ویروس کرونا، خشونت علیه زنان در جهان افزایش یافته است و آمارهای جهانی نشان می‌دهد از هر 3 زن، یک نفر خشونت‌های فیزیکی یا جنسی را عمدتا از سوی نزدیکان خود تجربه کرده‌اند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، محدودیت‌های جدید علیه زنان وضع شده است؛ حق کار و تحصیل از آن‌ها سلب شده و بیش‌تر زنان خانه‌نیشین شده‌اند. از سوی دیگر مشکلات اقتصادی نیز به اوج رسیده که تمام این موارد بر افزایش خشونت علیه زنان تاثیرگذار بوده است.

از سوی دیگر عدم باورمندی گروه طالبان به حقوق اساسی زنان سبب معافیت عاملان خشونت علیه زنان شده که این موضوع موجب تداوم خشونت‌ها می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم