هشدار عفو بین‌الملل درباره وقوع فاجعه انسانی در افغانستان

مقامات آمریکایی از تزریق پول نقد بدون کمک به طالبان در سیستم بانکی افغانستان خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان «عفو بین‌الملل» هشدار داد، در صورتی‌که برنامه‌‌ هدفمند حمایت بین‌المللی به‌صورت فوری برای شهروندان افغانستان در نظر گرفته نشود، در آینده نزدیک فاجعه انسانی در این کشور رخ خواهد داد.

عفو بین‌الملل، سه‌شنبه، 23 نوامبر (2 قوس)، از جامعه‌ بین‌المللی خواست، برای جلوگیری از بحران‌ بشری که جان ده‌ها میلیون شهروند را تهدید می‌کند، کمک‌های بشردوستانه‌ خود را تسریع کرده و محدودیت‌های مالی که مانع ارایه خدمات بهداشتی، غذا و خدمات ضروری می‌شود را کاهش دهند.

بر بنیاد گزارش این سازمان، تعلیق کمک‌های خارجی، مسدود شدن دارایی‌های دولت و وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه طالبان، سبب بحران اقتصادی تمام‌عیار در افغانستان شده است.

در گزارش این سازمان، با استناد به گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه‌ای سازمان ملل آمده است، 22.8 میلیون شهروند افغانستانی از ناامنی حاد غذایی و گرسنگی رنج می‌برند.

یمینی میشرا، مدیر منطقه‌ای جنوب آسیای عفو بین‌الملل هشدار داده است، میلیون‌ها شهروند با خطر گرسنگی مواجه‌اند و کمک‌هایی که طی ماه‌های اخیر از سوی برخی کشورها صورت گرفته، به‌ کسانی که بیشتر به حمایت نیاز دارند نرسیده است.

این سازمان، فعلا سطح فقر در افغانستان را 72 درصد اعلام کرده و هشدار داده است که این رقم تا اواسط سال 2022 میلادی به 97 درصد خواهد رسید.

در گزارش آمده است، حتی قبل از تسلط طالبان بر این کشور، به‌دلیل چهار سال خشک‌سالی شدید، همه‌گیری ویروس کرونا، رکود اقتصادی و آوارگی گسترده، شهروندان در تهدید ناامنی غذایی قرار داشتند. گزارش افزوده است: «بیش از چهار میلیون بیجاشده‌ (آواره) داخلی در سراسر افغانستان وجود دارد.»

بر بنیاد این گزارش، تنها در ماه ژانویه سال جاری، بیش از 570 هزار شهروند در نقاط مختلف آواره شده‌اند و اکنون در شرایط ناامیدکننده‌ای به‌سر می‌برند.

عفو بین‌الملل افزوده است، هرچند کمک‌های بشردوستانه‌ای زیادی از سوی جامعه جهانی به افغانستان وعده داده شده است، اما با توجه به ابعاد بحران، این کمک‌ها کافی نیست و از سویی دیگر باید برنامه‌‌ریزی دقیق برای ارایه آن‌ها صورت گیرد، چراکه در فصل زمستان دسترسی به بسیاری از مناطق تقریبا ناممکن خواهد شد.

مدیر منطقه‌ای جنوب آسیای عفو بین‌الملل، تاکید کرده است، نباید کمک‌های بشردوستانه و بودجه عمومی برای خدمات ضروری، سیاسی شود.

او از طالبان خواسته است، زمینه دسترستی نامحدود را برای سازمان ملل و گروه‌های بشردوستانه فراهم سازد.

همزمان ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در واکنش به هشدار سازمان ملل، مبنی بر فروپاشی نظام بانکی در افغانستان گفته است، واشینگتن به‌دنبال گزینه‌هایی است تا بدون کمک به گروه طالبان، پول نقد به بانک‌های این کشور تزریق کند.

او افزوده است، ایالات متحده با کشورهای دیگر «دو جانبه و چند جانبه» همکاری‌ می‌کند تا بدون این‌که کمک‌های جامعه بین‌المللی به خزانه‌ طالبان سرازیر شود، شهروندان بتوانند از حمایت‌های جامعه بین‌المللی بهره‌مند شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید