آمریکا مذاکرات با طالبان را هفته‌ آینده از سر می‌گیرد

پس از سقوط حکومت پیشین، این دومین نشست رسمی میان نمایندگان آمریکا و طالبان در قطر خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا از آغاز دوباره گفت‌وگوها میان نمایندگان این کشور و طالبان طی هفته‌ آینده در قطر خبر داد.

آژانس خبری دولتی افغانستان «باختر»، چهارشنبه، 24 نوامبر (3 قوس) به نقل از ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان نوشت، نمایندگان طالبان در این دور از گفت‌وگوها برای آزادسازی پول‌های مسدود شده کابل نزد واشینگتن تلاش خواهند کرد.

به گفته او، بر بنیاد توافقنامه‌ دوحه که در فوریه 2020 میان نمایندگان طالبان و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه پیشین آمریکا برای صلح افغانستان به امضا رسید، نمایندگان دو طرف هرازگاهی با همدیگر دیدار می‌کنند و این دیدارها به نفع دو طرف است.

او افزوده است، دیدار نمایندگان طالبان و ایالات متحده‌ می‌تواند به تهداب‌گذاری (پایه‌گذاری) و تعلقات روابط دیپلماتیک میان دو طرف منجر شود.

همزمان «خبرگزاری فرانسه»، به نقل از ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش داده است، گفت‌وگو میان آمریکا و طالبان هفته‌ای آینده در قطر آغاز می‌شود و قرار است دو طرف بر مبارزه با تروریسم و بحران انسانی در افغانستان بحث و تبادل نظر کنند.

پرایس گفته است، رهبری هیات آمریکا در این نشست را تام وست، نماینده ویژه واشینگتن در امور افغانستان به‌عهده خواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزوده است، دو طرف همچنان روی «منافع ملی حیاتی آمریکا» که شامل عملیات‌های ضد تروریستی علیه شاخه خراسان گروه «داعش» و شبکه‌ای القاعده، مشکلات اقتصادی افغانستان، کمک‌های بشردوستانه و خروج امن شهروندان آمریکایی و افغانستانی‌های متحد آن‌ها می‌شود بحث خواهند کرد.

پس از آن‌که طالبان از راه نظامی قدرت را در افغانستان به‌دست گرفت، برای نخستین بار نمایندگان این گروه در 9 اکتبر، با نمایندگان آمریکا در قطر دیدار کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، دو‌شنبه، 11 اکتبر (19 میزان)، با انتشار بیانیه‌ وزارت خارجه طالبان در توییتر خود نوشت، نخستین دور گفت‌وگوها میان نمایندگان دو طرف به «خوبی پیش‌ رفت» و روی مسائل سیاسی به‌گونه «مفصل» بحث شده است.

وزارت خارجه طالبان همچنان مدعی شد که واشینگتن با ادامه‌ کمک‌های بشردوستانه به افغانستان موافقت کرده است و از سویی دیگر، ایالات متحده به تسهیل کمک‌های بشردوستانه دیگر نهادهای بشری به افغانستان نیز تعهد کرده است.

طالبان نیز گفته‌ است در توزیع این کمک‌ها به صورت شفاف با نهادهای حقوق بشری همکاری خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید