چین خواستار آزادسازی ذخایر ارزی افغانستان شد

پس از سقوط کابل به دست طالبان، ایالات متحده نزدیک به 10 میلیارد دالر ذخایر ارزی افغانستان را مسدود کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه‌ چین، مسدودسازی دارایی‌های بانک مرکزی کابل از سوی ایالات متحده را «مجازات دسته‌جمعی»مردم افغانستان دانست و خواستار آزادسازی ذخایر ارزی این کشور شد.

سخنگوی وزارت خارجه چین، دو‌شنبه 23 نوامبر (1 قوس)، در یک نشست خبری، ایالات متحده را به تحریم‌های یک‌جانبه متهم کرده و گفت، شهروندان افغانستان در وضعیت بد اقتصادی به‌سر می‌برند و جهان باید بگونه‌ای فوری به آن‎‌ها کمک کند.

پس از سقوط دولت قانونی افغانستان به دست طالبان در اوت 2021، ایالات متحده حدود ده میلیارد دلار دارایی‌های این کشور که در بانک‌ها و دیگر موسسات مالی آمریکا به امانت گذاشته شده بود را مسدود کرد.

لیجیان، ضمن هشدار از وقوع فاجعه انسانی در این کشور افزود، نباید از دارایی‌های کابل استفاده ابزاری شود و پول‌های مسدود شده افغانستان باید به مالکان اصلی آن بازگردانده شود.

طالبان از هر راه ممکن در تلاش است پول‌های مسدود شده را به‌دست آورد، امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، چهارشنبه، 17 نوامبر از ایالات واشینگتن خواست تا پول‌های بلوکه‌شده افغانستان را آزاد و در این کشور سرمایه‌گذاری کند.

وزیر خارجه طالبان، خطاب به نمایندگان کنگره آمریکا گفته است، ایالات متحده می‌تواند در صنعت، زراعت و معادن افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

اما تام وست، فرستاده ویژه جدید ایالات متحده برای افغانستان خطاب به طالبان تصریح کرد که آمریکا پول‌های بلوکه شده افغانستان را برای این گروه آزاد نمی‌کند.

تام وست جمعه، 19 نوامبر، در توییتی نوشت: «مقامات آمریکایی به وضوح به طالبان گفته بودند چنانچه به جای مذاکره با افغان‌ها، در پی قدرت‌گیری نظامی باشند، تمام کمک‌های جامعه جهانی متوقف خواهد شد. این چیزی است که حالا رخ داده است».

چین، روسیه و پاکستان کشورهایی هستند که همواره بر ضرورت آزادسازی پول‌های مسدود شده‌ای کابل نزد آمریکا تاکید کرده‌اند.

پس از تسلط طالبان، کمک‌های جامعه جهانی به‌ویژه ایالات متحده به افغانستان قطع شد و اکنون شهروندان این کشور در بدترین شرایط اقتصادی به‌سر می‌برند و نظام بانکی افغانستان در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید