طی 100 روز اول حکمرانی طالبان در افغانستان 630 نفر کشته و زخمی شده‌اند

این در حالی است که گروه طالبان ادعا می‌کنند که پس از تسلط این گروه بر افغانستان امنیت در این کشور بر قرار شده و وضعیت امنیتی بهتر از قبل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه خبری «طلوع‌نیوز» در گزارش تازه‌اش وضعیت امنیتی افغانستان پس از گذشت 100 روز از به قدرت رسیدن طالبان را مورد بررسی قرار داده و اعلام کرد که طی این 100 روز بیش از 630 نفر کشته و زخمی شده‌اند.

آمارهای «طلوع نیوز» نشان داده که این افراد طی 100 روز گذشته از حاکمیت گروه طالبان در افغانستان، در هفت حادثه جداگانه کشته و زخمی شدند. حمله‌های انفجاری و انتحاری بر میدان هوایی (فرودگاه) کابل، آماج حملات قرار گرفتن مساجد اهل تشیع در ولایات قندهار و کندز، و حمله بر شفاخانه 400 بستر سردار محمد داوود بزرگ‌ترین رویدادهای ضد امنیتی در این 100 روز اول از حکمرانی طالبان بودند.

هر چند گروه طالبان، داعش را تهدید جدی در افغانستان نمی‌دانند، اما مسئولیت دو حمله بزرگ به مساجد اهل تشیع در ولایات کندز و قندهار که خسارت‌های جانی سنگینی در پی‌داشت را این گروه به عهده گرفته است.

در کنار این رویدادها، پس از تسلط طالبان بر افغانستان، دادگاه‌های صحرایی در این کشور آغاز شد. در چندین مورد افراد مربوط به گروه طالبان، سربازان حکومت سابق این کشور را در ملاء عام اعدام کرده و ویدیوهای آن را در شبکه‌های اجتماعی نشر کردند.

مقام‌های طالبان اما صد روز نخست حاکمیت این گروه را پر از دستاورد خواندند.

سعید خوستی، سخنگوی وزارت امور داخله طالبان به شبکه «طلوع نیوز» گفت: «در 45 سال گذشته، این نخستین بار است که افغانستان دارای یک حکومت مرکزی قوی است. جزایر قدرت در کشور فعالیت ندارد.»

شایان ذکر است که علاوه بر حوادث امنیتی، قرار گرفتن نظام بانکی و اقتصادی افغانستان در آستانه فروپاشی و هشداری سازمان‌های بین‌المللی درباره احتمال وقوع قحطی و فاجعه انسانی در این کشور اخیرا روزنامه «وال استریت ژورنال» نیز در گزارشی از اوج گرفتن تجارت تریاک در پی تسلط طالبان بر افغانستان خبر داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید