ترامپ خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را «شرم‌آورترین» اقدام بایدن خواند

پس از تسلط طالبان بر کابل، در 30 اوت سال جاری میلادی آخرین سرباز آمریکایی افغانستان را ترک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را «شرم‌آورترین واقعه تاریخی برای جو بایدن عنوان کرده است.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا، یک‌شنبه، 21 نوامبر (30 عقرب)، در برنامه‌ «زندگی، آزادی و لوین» شبکه‌ تلویزیونی «فاکس‌نیوز» به مجری برنامه، مارک لوین گفت: «فکر کنم این شرم‌آورترین و تحقیر کننده‌ترین لحظه تاریخی برای آمریکا باشد.»

به گفته ترامپ، او آماده بود بدون جا گذاشتن 85 میلیارد دالر (دلار) در افغانستان، با «عزت» و «قدرت فوق‌العاده» از جنگ بیست ساله در این کشور کنار بکشد و حتی هر «پیج و میخ» مربوط به نیروهای آمریکایی را از آن‌جا بیرون بیاورد.

در همین پیوند، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، دوشنبه، 30 اوت، در بیانیه‌ای کوتاه، ضمن انتقاد از عملکرد بایدن، در نحوه خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان، خواستار بازگرداندن تجهیزات نظامی آمریکا و یا در صورت نیاز، ارسال نیروهای نظامی برای پس‌گرفتن این تجهیزات و یا بمباران آن‌جا شد.

پس از فروپاشی کامل نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان در 15 اوت و به‌دست گرفتن کابل توسط طالبان، تجهیزات نظامی این کشور، در اختیار طالبان قرار گرفت.

ترامپ در این برنامه‌ای تلویزیونی افزود: «هیچ‌کس از سربازان زخمی‌شده در حمله انتحاری کنار فرودگاه کابل صحبت نمی‌کند. من با بسیاری از خانواده‌های 13 سربازی که در این حمله کشته شدند، صحبت کردم. آنان هنوز باور ندارند که فرزندانشان کشته شده‌اند.»

او در بخشی از صحبت‌های خود در پیوند به انتقال شهروندان آسیب‌پذیر افغانستانی به ایالات متحده گفت: «میلیون‌ها نفر بدون کنترل به این‌جا می‌آیند، کشورها زندان‌های خود را به داخل خاک ایالات متحده آمریکا خالی می‌کنند. مانند یک زباله‌دانی.»

پس از آن‌که جو بایدن، برنامه‌ای خروج بی‌قید و شرط سربازان آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد، گروه طالبان نفس تازه گرفتند و حملات خود در برابر نیروهای امنیتی حکومت پیشین را افزایش دادند.

با وجودی این‌که تنور گفت‌وگوهای صلح میان رهبران طالبان و نمایندگان حکومت اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در دوحه داغ بود، جنگجویان طالبان با سرعت غیر قابل پیش‌بینی ولایات (استان‌های) این کشور را یکی پس از دیگری تصرف کردند.

قبل از این‌که نیروهای آمریکایی بگونه‌ای کامل افغانستان را ترک کنند، در 15 اوت با فرار محمد اشرف غنی، طالبان وارد کابل شدند و قدرت را در این کشور به‌گرفت.

اما تاکنون هیچ کشوری حکومت «موقت» طالبان را به‌رسمیت نشناخته است.

دونالد ترامپ پیشتر، به مناسبت سالروز حادثه 11 سپتامبر، در جمع نیروهای پلیس و آتش‌نشان‌های نیویورک، با اشاره به اتفاقاتی که در دو هفته اخیر رخ داد، عملکرد بایدن، در چگونگی خروج از افغانستان را یک «شکست» نامید.

او با اذعان به این‌که «نمی‌بایست از اول هم در افغانستان می‌بودیم و در تله گیر می‌کردیم» به لزوم خروجی با قدرت و با لیاقت آمریکا از افغانستان اشاره و بایدن را متهم کرد که این پیروزی بالقوه را به یک «بی‌آبرویی» تبدیل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم