انتصابات جدید در «دولت موقت» طالبان؛ 27 عضو دیگر معرفی شدند

در کابینه «موقت» طالبان هیچ زنی حضور ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان اعلام کرد که بر اساس فرمان ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه، 27 عضو جدید در مناصب مهم دولتی در دولت «موقت» تعیین شده‌اند.

سخنگوی طالبان، دو‌شنبه 22 نوامبر (1 قوس)، اعلام کرد که بر اساس فرمان آخندزاده، مولوی شهاب‌الدین دلاور، به‌عنوان سرپرست وزارت معادن و پترولیم (نفت) معرفی شده است؛ او در دوره حکومت اول طالبان در دهه 90، به‌عنوان سرکنسول و سفیر طالبان در پاکستان کار کرده است.

در انتصابات جدید، ملا محمد عباس آخند، به‌عنوان سرپرست وزارت مبارزه با حوادث، مولوی شرف‌الدین و مولوی عنایت‌الله به‌عنوان معاونان این وزارت، مولوی حمدالله زاهد، به‌عنوان سرپرست اداره ملی تدارکات، مولوی قدرت‌الله جمال به‌عنوان سرپرست اداره عالی تفتیش (بازرسی) و مولوی محمدیوسف مستری، به‌عنوان سرپرست اداره تنظیم امور زندان‌ها منصوب شده‌اند.

همچنان بر بنیاد فرمان ملا هبت‌الله، مولوی کرامت‌الله آخندزاده، به‌عنوان سرپرست کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی (غیرنظامی)، مولوی احمد طه، به‌عنوان معاون وزارت سرحدات و اقوام و قبایل، مولوی گل‌زرین، به‌عنوان معاون رئیس ریاست عمومی کوچی‌های (عشایر) این وزارت، شیخ مولوی عبدالحکیم، به‌عنوان معاون وزارت شهدا و معلولین و مولوی سعید احمد شهیدخیل، نیز به‌عنوان معاون وزارت معارف (آموزش) تعیین شده‌اند.

رهبر گروه طالبان در بخش‌های نظامی نیز چند چهره جدید را معرفی کرده است؛ مولوی فتح‌الله منصور، به‌عنوان مسئول میدان هوایی (فرودگاه) قندهار، محمداسماعیل صاحب، به‌عنوان فرمانده قوای اجرایی دادگاه نظامی، مولوی رحیم‌الله محمود، به‌عنوان معاون قول اردوی (سپاه) 205 البدر، در قندهار و مولوی عبدالصمد، به‌عنوان معاون قول اردوی 215 عزم در هلمند تعیین شده‌ است.

پس از گذشت سه ماه، طالبان از تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه درحالی اعضای جدید برای حکومت خود را معرفی می‌کند که برخی از اعضای کابینه و مقامات حکومتی که قبلا از سوی طالبان تعیین شده بودند، در لیست گروه‌های تروریستی جهان قرار دارد.

پیش‌تر، نشریه آمریکایی «لانگ‌ وار ژورنال» در گزارشی اعلام کرد احسان‌الله بریال که از سوی طالبان، به‌عنوان والی (استاندار) جدید کابل منصوب‌ شده، عضو فعال شبکه القاعده است.

بر اساس این گزارش، بریال برای اجرای حملات در کابل و اطراف آن، به‌صورت مرتب از سپاه پاسداران ایران پول دریافت کرده است.

از سوی دیگر، انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان، دو‌شنبه، 22 نوامبر (1 قوس)، به شبکه‌ای تلویزیونی «طلوع نیوز» گفته است، به زودی به جای دیپلمات‌های حکومت پیشین که وظایف خویش را در نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در خارج از کشور ترک کرده‌اند، دیپلمات‌های جدید معرفی می‌شود.

به گفته او، بیشتر نمایندگی‌های دیپلماتیک کابل، از سوی دیپلمات‌های حکومت پیشین مدیریت می‌شوند و طالبان با آن‌ها در ارتباط است، اما این گروه در نظر دارد، تا برخی از آن‌ها را برکنار و چهره‌های جدیدی را جایگزین کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید