هشدار سازمان ملل درباره احتمال فروپاشی نظام بانکی افغانستان

سازمان ملل درباره پیامدهای فروپاشی احتمالی سیستم بانکی افغانستان بر اقتصاد این کشور هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در تازه‌ترین گزارش خود درباره اوضاع افغانستان در سایه حکمرانی طالبان، سازمان ملل متحد هشدار داد که نظام بانکی این کشور به دلیل کاهش ذخایر بانکی و ناتوانی مردم در بازپرداخت بدهی‌های‌‌شان در آستانه فروپاشی است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» سازمان ملل دوشنبه، 22 نوامبر، در گزارشی، فقدان نقدینگی در افغانستان را بزرگ‌ترین تهدید برای نظام بانکی این کشور خوانده و هشدار داد که در صورت ادامه این وضعیت تا چند ماه آینده سیستم بانکی افغانستان فرو خواهد پاشید.

سازمان ملل ضمن اشاره به «ویرانگر» بودن پیامدهای احتمالی ناشی از فروپاشی سیستم بانکی افغانستان خواستار آن شد تا اقدامات فوری برای حمایت از بانک‌های این کشور اتخاذ شود.

بر اساس این گزارش، برنامه توسعه سازمان ملل بر ضرورت حمایت از نظام بانکی افغانستان جهت جلوگیری از فروپاشی آن و همچنین حل مشکل هجوم مردم برای برداشت فوری پول تاکید کرد.

عبدالله الدرداری، رییس برنامه توسعه‌ای سازمان ملل (UNDP) در افغانستان به رویترز گفت: «ما باید راهی پیدا کنیم تا مطمئن شویم اگر از نظام بانک‌داری حمایت می‌کنیم این به حمایت از طالبان تعبیر نشود.»

او همچنین افزود: «ما در شرایطی قرار داریم که به همه گزینه‌های ممکن حتی آن‌هایی که سه ماه پیش برای ما قابل تصور نبود، جهت یافتن یک راه حل موثر فکر کنیم.»

شایان ذکر است که سیستم بانکی افغانستان در سایه تسلط طالبان بر این کشور و در پی قطع کمک‌های خارجی در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم