صلیب سرخ خواستار ارسال پول نقد به افغانستان شد

وزارت مالیه طالبان روز گذشته اعلام کرد حقوق سه ماهه کارمندان دولتی را یکجا پرداخت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان صلیب سرخ جهانی از نهادهای کمک‌رسان به افغانستان خواسته است، کمک‌های خود را به‌صورت نقدی به این کشور ارسال کنند تا حقوق کارمندان دولتی پرداخت شود.

پیتر ماریر، رئیس صلیب سرخ گفته است: «بر اساس توافقی که با وزارت دارایی آمریکا انجام داده، برای پرداخت حقوق 1800 کارمند این نهاد، پول نقد به افغانستان انتقال می‌دهد و پس از تبدیل کردن به پول ملی افغانستان، حقوق کارمندان خود را می‌پردازد.»

به گفته او، هرچند سازمان‌های امدادرسان نمی‌توانند از متلاشی‌ شدن اقتصاد افغانستان جلوگیری کند، اما در صورتی‌که بتوانند حقوق کارمندان را به‌صورت نقد پرداخت کنند، این کار تا حدی روند متلاشی‌شدن اقتصاد را با کندی روبرو می‌سازد.

ماریر افزوده است، از آن‌جایی که انتقال پول به حساب‌های بانکی کارمندان ناممکن است، نهادهای بین‌المللی که مسئولیت پرداخت حقوق کارمندان را به عهده گرفته‌اند بهتر است به آن‌ها پول نقد پرداخت کنند تا چرخش پول به‌ویژه دالر در بازارهای این کشور بیشتر شود.

رئیس صلیب سرخ افزود بودجه این نهاد برای افغانستان که در سال 2021 حدود 95 میلیون دلار بود، در سال 2022 به 163 میلیون دلار افزایش یافته است.

ماریر همچنان از پرداخت حقوق کارمندان بهداشتی و خدماتی توسط صلیب سرخ در افغانستان خبر داده و توضیح داده است: «صلیب سرخ با مقامات طالبان در وزارت بهداشت به تفاهم رسیده تا حقوق کارمندان بهداشتی و خدماتی را بدون دخالت این گروه به بیمارستان‌ها انتقال داده و مستقیم به کارمندان پرداخت کند.»

نبود پول نقد به ویژه دالر، در بازارهای این کشور، که سبب بوجود آمدن چالش در فعالیت بانک‌های خصوصی شده، صلیب سرخ را نیز نگران ساخته است. ارزش دالر پس از سقوط حکومت پیشین سیر صعودی را پیموده و قیمت یک دالر در بازاهای کابل از 78 افغانی به 94 افغانی رسیده است.

پس از سقوط حکومت پیشین، کشورهای کمک‌کننده افغانستان به‌خصوص ایالات متحده که بزرگ‌ترین حامی مالی در بیست و یک سال گذشته به شمار می‌رفت کمک‌های خود را قطع کرد و دارایی کابل را نیز مسدود ساخت که این امر سبب شد پول نقد در کشور به شدت کاهش یابد.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی گروه طالبان، شنبه، 20 نوامبر در توییترش نوشت که وزارت مالیه طالبان «معاش سه ماهه کارمندان دولتی را به صورت یکجا پرداخت می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید