اعلام آمادگی روسیه برای مشارکت در پروژه‌های اقتصادی افغانستان

طالبان تلاش دارد پروژه‌های عمرانی و تجاری را در افغانستان آغاز کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان گفت که کشورش آماده است در پروژه‌های اقتصادی و تجاری افغانستان مشارکت کند.

کابلوف، ‎‌شنبه، 20 نوامبر (29 عقرب)، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «روسیه 24» گفت، هر زمانی که از روسیه برای شرکت در پرو‎ژ‌ه‌های اقتصادی و تجاری دعوت شود، سازمان‌های دولتی و غیردولتی آماده‌اند با کابل همکاری کنند.

او به شبکه «روسیه 24» توضیح داد: «ما حاضریم تا در تعدادی از پروژه‌ها از جمله خط لوله گاز، برق‌رسانی و راه‌آهن همکاری کنیم.» نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان افزود، روسیه قصد ندارد از منابع طبیعی افغانستان به نفع خود سودجویی کند.

به گفته کابلوف، مسکو خواهان شکل‌گیری یک دولت مستقل و باثبات در افغانستان است که روابط خوب با روسیه داشته باشد.

کابلوف افزود: «در میان تصمیمات آمریکا مبنی بر توقیف دارایی‌های افغانستان، واحد پول این کشور هر روز در حال بی‌ارزش شدن است. در حال حاضر، همکاران غربی ما باید به حل این مشکلات بپردازند.»

او گفت که افغانستان با کمبود پول نقد و ارز مواجه شده است و تعداد زیادی از شرکت‌های داخلی و خارجی، مقدار زیادی ارز برای خود ذخیره کرده‌اند و اکنون نمی‌دانند که چگونه باید از آن‌ها استفاده کنند.

او در حالی برای شرکت در پروژه‌های اقتصادی و تجاری اعلام آمادگی کرده است که اخیرا گروه طالبان، برای راه‌اندازی پروژه‌های عمرانی از جمله پروژه «تاپی» و انتقال برق از ترکمنستان، با مقامات برخی از کشورهای شمالی افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

همزمان محمد عیسی، سرپرست وزارت معادن و پترولیوم طالبان، در دیدار با هیئت ترکمنستان گفت که مشکلات موجود سر راه پروژه «تاپی» رفع شده و باید کار عملی آن آغاز شود.

پروژه تاپی یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی افغانستان به‌شمار می‌رود که قرارداد آن در سال 1396، میان کشورهای افغانستان، ترکمنستان، هند و پاکستان به امضا رسید و بر اساس آن گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال خواهد یافت، اما تاکنون به‌دلیل مشکلات امنیتی کار عملی آن آغاز نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید