آمریکا گزینه بازگرداندن تعدادی از پناهجویان افغانستانی را بررسی می‌کند

بازگرداندن پناهجویان افغان به کشورشان افغانستان یکی از گزینه‌های روی میز دولت ایالات متحده است و هر چند هنوز تایید نشده اما این گزینه سوالات حقوقی پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گفته سه مقام آمریکایی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در حال بررسی گزینه بازگرداندن برخی از افغان‌هایی است که به پایگاه نظامی آمریکا در کوزوو منتقل شده‌اند، هستند.

به گزارش شبکه «سی ان ان»، این سه مقام آمریکایی گفته‌اند، پناهندگانی که نتوانند روند بازرسی امنیتی فشرده را قبل از رسیدن به ایالات متحده به پایان برسانند، دوباره به افغانستان بازگردانده می‌شوند.

بر اساس گزارش این شبکه، بازگشت به افغانستان یکی از گزینه‌های روی میز دولت ایالات متحده است و هنوز تایید نشده اما این گزینه سوالات حقوقی پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند.

تخلیه سریع و پر هرج و مرج از افغانستان در هفته‌های آخر ماه اوت، دولت ایالات متحده را بر آن داشت تا سایت‌هایی را در سرتاسر اروپا و خاورمیانه برای رسیدگی به درخواست ده‌ها هزار مهاجر ایجاد کند.

از آن زمان تاکنون حدود 70 هزار افغان وارد ایالات متحده شده‌اند و هزارها افغان دیگر منتظر رفتن به آمریکا هستند. افغان‌هایی که مدارک‌ آنها نیاز به بررسی بیشتر دارد به کمپ «باند استیل» در شرق کوزوو منتقل می‌شوند.

به گفته یک منبع آگاه، تعداد افراد تخلیه شده به این پایگاه کوچک حدود 200 نفر است. دولت ایالات متحده با دولت کوزوو قراردادی منعقد کرده است تا آنها را تا یک سال در آنجا اسکان دهد.

این منابع گفتند، بسیاری از کسانی که از افغانستان تخلیه شده و در کوزوو به سر می‌برند، پس از تایید «امنیتی» به ایالات متحده سفر می‌کنند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به «سی ان ان» گفت که هیچ کس تاکنون برای ورود به ایالات متحده نامناسب تشخیص داده نشده است.

در همین حال، منابع آگاه به «سی ان ان» گفتند که در میان جامعه افغان در این پایگاه احساس ترس وجود دارد و بسیاری از آنها نمی‌دانند چرا به آنجا اعزام شده‌اند و تا چه زمانی در آنجا خواهند ماند.

ایالات متحده هنوز کسی را به افغانستان بازنگردانده است، اما مقامات گفتند که همه این احتمالات را روی میز خواهند گذاشت. با این حال، گزینه بازگرداندن برخی از آنها به افغانستان نگرانی‌های حقوق بشری و مسائل حقوقی را ایجاد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید