طالبان: افغانستان به پایگاهی برای تهدید علیه جهان تبدیل نخواهد شد

تاکنون هیچ کشوری حکومت «موقت» طالبان را به سمیت نشناخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مولوی عبدالسلام حنفی، معاون رئیس الوزرای طالبان در دیدار با نمایندگان ویژه آلمان و هلند در امور افغانستان در کابل گفته است، طالبان به کسی اجازه نخواهد داد که از خاک این کشور منطقه و جهان را تهدید کند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پنج‌شنبه 18 نوامبر ( 27 عقرب)، اعلام کرد، معاونان رئیس الوزرای طالبان با جاسپر وییک، نماینده ویژه آلمان و ایمایل دی بونت، نماینده ویژه هلند در امور افغانستان، درباره کمک‌های بشردوستانه، وضعیت اقتصادی، اجتماعی و حقوق‌بشری در کابل گفت‌وگو کرده‌اند.

ملا عبدالغنی برادر، معاون رئیس الوزرای طالبان در این دیدار، دارایی‌های مسدود شده افغانستان را متعلق به شهروندان خوانده و هشدار داده است با توجه به وضع تحریم‌ها علیه طالبان، در صورتی‌که به وضعیت اقتصادی این کشور توجه صورت نگیرد، همه از آن متاثر خواهد شد.

او همچنان در مورد وضعیت جاری و اقدامات حکومت «موقت» طالبان در بخش‌های مختلف به نماینده‌های ویژه این دو کشور اروپایی و هیات همراه آن‌ها توضیح داده است.

مولوی عبدالسلام حنفی، دیگر معاون رئیس الوزرای طالبان، ضمن اطمینان دادن این‌که از خاک افغانستان تهدیدی متوجه کشورهای منطقه و جهان نخواهد بود افزوده است، طالبان در زمینه‌ای کاهش کشت و فرآوری مواد مخدر نیز تلاش خواهد کرد.

حنفی در این دیدار از هلند، آلمان و دیگر کشورهای جهان خواست در بخش‌های معادن، انرژی و بهداشت افغانستان تحت حاکمیت طالبان سرمایه‌گذاری کنند.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان در رشته توییتی نوشته است، جاسپر وییک، نماینده ویژه آلمان در امور افغانستان گفته است کشورش در کنار شهروندان باقی خواهد ماند و برلین 600 میلیون یوروی دیگر نیز به کابل کمک خواهد کرد.

مقامات بلندپایه طالبان برای به‌رسمیت شناخته‌شدن هر راه ممکن را امتحان می‌کنند و دیدارهای خویش با نمایندگان کشورهای غربی همواره تلاش داشته تا چهره میانه‌رو از این گروه نشان دهد که گویا طالبان به حقوق‌بشر، حقوق زنان و اقلیت‌ها باورمند است در حالی که در عملکرد این گروه خلاف آن اثبات شده است.

ذبیح‌الله مجاهد همچنان افزوده است، نماینده‌های ویژه آلمان و هلند با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان نیز دیدار کرده و در پیوند به کمک‌های بشردوستانه، پرداخت حقوق آموزگاران و کارمندان بهداشت بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

این دیدارها در حالی صورت می‌گیرد که تاکنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به‌ رسمیت نشناخته است.

پیش‌تر روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ»، از تلاش‌های دولت آلمان برای برقراری ارتباط با گروه طالبان خبر داده و نوشته است مارکوس پوتسل، سفیر آلمان طی هفته‌های آینده به کابل سفر خواهد کرد.

«ولت ام زونتاگ»، با استناد به منابعی در دولت آلمان گزارش داده، پوتسل در سفر خود به کابل، قرار است با مقامات حکومت «موقت» طالبان در مورد چگونگی بازگشت دیپلمات‌های این کشور به افغانستان گفت‌وگو کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید