تام وست: آمریکا پول‌های بلوکه شده افغانستان را برای طالبان آزاد نمی‌کند

فرستاده ویژه آمریکا: نامه اخیر طالبان به کنگره منعکس کننده واقعیت بحران اقتصادی و انسانی افغانستان نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تام وست، فرستاده ویژه جدید ایالات متحده برای افغانستان خطاب به طالبان تصریح کرد که آمریکا پول‌های بلوکه شده افغانستان را برای این گروه آزاد نمی‌کند.

تام وست جمعه، 19 نوامبر، در توییتی نوشت: «مقامات آمریکایی به وضوح به طالبان گفته بودند چنانچه به جای مذاکره با افغان‌ها، در پی قدرت‌گیری نظامی باشند، تمام کمک‌های جامعه جهانی متوقف خواهد شد. این چیزی است که حالا رخ داده است».

او نوشت: «نامه اخیر طالبان به کنگره واقعیت بحران اقتصادی و انسانی افغانستان را اشتباه جلوه داده «افغانستان متاسفانه پیش از اواسط ماه اوت نیز با بحران انسانی روبرو بود که با جنگ، پاندمی کرونا و خشکسالی تشدید شده بود».

نماینده ویژه ایالات متحده در ادامه نوشت: «ما دیپلماسی واضح و صریح را با طالبان پیش خواهیم برد. کسب مشروعیت و حمایت باید از طریق عملکرد در مبارزه با تروریسم، ایجاد حکومت فراگیر، احترام به حقوق اقلیت‌ها، حقوق زنان و دختران و دسترسی برابر به تحصیل و کار، حاصل شود».

این اظهارات تند تام وست نسبت به طالبان واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است که اغلب واکنش‌ها مثبت بوده و کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی از این گفته‌های وست استقبال کرده و گفته شده که او در مقایسه با زلمی خلیلزاد، فرستاده پیشین آمریکا به افغانستان، موضع سختگیرانه‌تری را در قبال طالبان در پیش گرفته است.
در همین حال، حسین حقانی، سفیر سابق پاکستان در ایالات متحده نیز از عملکرد تام وست ستایش کرده و در صفحه توییترش نوشت، او تاکنون عملکردی بسیار بهتر از خلیلزاد از خود نشان داده است.

او نوشت: «وست دیپلماسی متفاوتی از خلیلزاد که شیفته طالبان بود، در پیش گرفته است».

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه پیشین آمریکا که موضع نرم‌تری نسبت به طالبان داشت همواره بر ضرورت تعامل آمریکا با طالبان تاکید می‌کرد او چندی قبل در نشستی گفته بود: «واشینگتن برای جلوگیری از فروپاشی افغانستان باید با طالبان تعامل کند.»

خلیلزاد بارها متهم به دفاع از طالبان شده است. پیشتر بنیاد آمریکایی «دفاع از دموکراسی‌ها» در یک تحلیلی زلمی خلیلزاد را «نماینده واقعی طالبان در واشنگتن» خوانده و گفت، خلیلزاد هیچ‌گاه از عملکرد طالبان انتقاد نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید