دیدار حسن کاظمی قمی با مقامات طالبان در کابل

پس از تسلط طالبان بر کابل، روابط ایران و طالبان در حال گرم‌تر شدن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات بلندپایه طالبان و حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان و هیأت همراه او بر گسترش روابط سیاسی و تجارتی میان افغانستان و ایران در کابل به توافق رسیدند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان، سه‌شنبه 16 نوامبر (25 عقرب)، در یک نشست خبری مشترک با حسن کاظمی قمی، در کابل گفت، هیأت پانزده نفره ایران شامل کارگروه‌های فنی از وزارت‌های مختلف است در بخش‌های مرتبط با مقامات طالبان دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

به گفته او، چندین کارگروه در بخش‌های اقتصادی، سرحدات (مرزها) و مهاجرین ایجاد شده است و این کارگروه‌ها به گفت‌وگوهای دوجانبه ادامه خواهند داد.

او افزوده افغانستان با کشورهای جهان و همسایه‌ها به‌ویژه ایران، روابط خوبی دارد و در تلاش است تا آن را توسعه دهد.

حسن کاظمی قمی، نیز گفت‌وگوها با مقامات طالبان را مثبت خواند و گفت، دو طرف درباره موضوعات مختلف از جمله تقویت همکاری‌های اقتصادی زیر سایه تحریم‌ها و مسائل مرزی تبادل‌نظر کرده‌اند.

او همچنین افزودن شماری از کشورها در تلاش‌اند از طریق گروه‌های نیابتی امنیت افغانستان را با مشکل روبرو سازند از همین‌رو تهران در بخش‌های امنیتی نیز با طالبان همکاری خواهد کرد.

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان، که روز گذشته در راس یک هیات وارد کابل شده‌ است، همچنین با ملا عبدالغنی برادر، معاون رئیس‌ الوزرای طالبان نیز دیدار کرده است.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان در توییتر خود نوشته است، ملا عبدالغنی برادر، در دیدار با حسن کاظمی قمی و هیأت همراه او در کابل، برای گسترش روابط میان دو کشور و ایجاد کمیته‌های مشترک همکاری در زمینه‌های مختلف به توافق رسید.

جمهوری اسلامی که قبل از سقوط کابل به‌دست طالبان نیز بارها به حمایت از این گروه متهم شده‌ بود، این روزها روابط گرمی با طالبان در پیش گرفته است و بارها مقامات ایرانی در سطوح مختلف در کابل و هرات با مقامات طالبان دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید