طالبان: چهار عضو «داعش» در ولایت قندهار کشته شدند

شاخه خراسان گروه «داعش» طی دو ماه اخیر حملات خود را در افغانستان افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان از کشته شدن 4 عضو شاخه خراسان گروه «داعش» و بازداشت 8 عضو دیگر این گروه، در ولایت قندهار در جنوب افغانستان خبر داد.

شمس‌الله صمیم، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در قندهار گفت، نیروهای امنیتی و کشفی این گروه، یک‌شنبه شب، 14 نوامبر (23 عقرب)، در حوزه‌های پانزدهم، نهم و سوم امنیتی شهر قندهار، اعضای گروه «داعش» را هدف حمله قرار داده است.

به گفته او، در چندین عملیات نیروهای طالبان در قندهار موفق شدند 4 داعشی را کشته و 8 داعشی دیگر را بازداشت کنند.

همزمان سعید خوستی، سخنگوی وزارت داخله طالبان، در توییتر خود نوشته است، یک مخفیگاه گروه داعش در منطقه‌ای سیدال حوزه چهارم شهر قندهار منهدم شده و 3 عضو این گروه کشته شدند. در توییت او همچنان آمده است، که در این عملیات 2 غیرنظامی نیز کشته شده‌اند.

عناصر شاخه خراسان گروه «داعش»

منابع محلی در شهر قندهار نیز تایید کرده‌اند که در عملیات نظامی طالبان علیه داعش، غیرنظامیان نیز کشته‌ شده‌اند، اما آمار دقیقی در این‌باره ارائه نکرده‌اند.

خلیل همراز، مسئول مطبوعاتی استخبارات (اطلاعات) طالبان، چهار‌شنبه 10 نوامبر (19 عقرب)، در یک نشست خبری در کابل گفته بود، از زمان تسلط این گروه بر افغانستان، در پی عملیات نیروهای طالبان، 33 عضو مهم شاخه خراسان گروه «داعش» کشته شده‌اند.

به گفته او، در جریان عملیاتی که در نقاط مختلف، از جمله در ولایت‌های کابل، ننگرهار، پروان، بلخ و هرات از سوی نیروهای طالبان راه‌اندازی شده‌ است، 21 مرکز مربوط به «داعش» تخریب شدند و بیش از 600 عضو این گروه از سوی اعضای طالبان بازداشت شده‌اند.

طالبان در حالی از راه‌اندازی عملیات‌های نظامی علیه گروه داعش خبر می‌دهد که پیش‌تر بلال کریمی، از سخنگویان طالبان، در واکنش به گزارش روزنامه «وال‌ستریت ژورنال» مدعی شد که شاخه خراسان گروه «داعش»، مانند سوریه و عراق در افغانستان حضور میدانی ندارد و قادر به سربازگیری نیست.

عناصر شاخه خراسان گروه «داعش»

سخنگوی طالبان، سه‌شنبه، 2 نوامبر (11 عقرب)، در گفت‌وگو با روزنامه «هشت صبح» افغانستان، شاخه خراسان گروه «داعش» را در این کشور «نامرئی» خواند و گفت، این گروه نه پایگاه نظامی دارد و نه قدرت، بنابراین «تهدید جدی‌ نیست».

اما برخلاف ادعاهای سخنگویان طالبان، گروه داعش طی روزهای اخیر حملات خود را در نقاط مختلف افغانستان افزایش داده است.

یک انفجار، شامگاه شنبه، 13 نوامبر، در منطقه‌ گولایی مهتاب قلعه، در حوزه ششم امنیتی، در غرب کابل، به وقوع پیوست. «رویترز» به نقل از یک مقام طالبان نوشته بود در این انفجار 6 نفر کشته و 7 تن دیگر زخمی شدند.

این روزنامه همچنین گزارش داده است که گروه «داعش» مسئولیت انفجار خودروی مسافربری در غرب کابل را بر عهده گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید